10 NAJWAŻNIEJSZYCH PYTAŃ DOTYCZĄCYCH TRANSPLANTACJI WŁOSÓW

Poddanie się zabiegowi transplantacji włosów to poważna decyzja. Zwykle, zabiegi medyczne wiążą się z pewnymi obawami. Taka niepewność dotycząca samego procesu leczenia oraz jego rezultatów jest zupełnie normalna, jednak można ją wyeliminować poprzez zgłębienie zagadnienia i zdobycie wiedzy na temat zabiegu. Aby upewnić się, że przed podjęciem decyzji posiadasz pełną wiedzę, poniżej znajdziesz odpowiedzi na 10 pytań dotyczących transplantacji włosów.

1. Czy po transplantacji, włosy mogą wypaść?
Należy mieć na uwadze, że sukces transplantacji włosów rozkłada się na trzy etapy leczenia. Podczas jednego z etapów, możliwa jest utrata włosów, jednak jest to zjawisko przejściowe. W okresie od jednego do czterech miesięcy po zabiegu, zaobserwujesz nasilone wypadanie włosów, co jest naturalną częścią procesu leczenia następującego po pobraniu unitów mieszkowych, w ramach transplantacji włosów metodą FUE. Włosy zostają przeszczepione poprzez usunięcie i przeniesienie grup mieszków w pożądany obszar ciała. Niemniej jednak, proces ten wywołuje reakcję szokową skóry i mieszków włosowych. Reakcja szokowa powoduje, że włosy z początku wypadają. Następnie, gdy szok ustępuje, mieszki włosowe rozpoczynają wytwarzanie nowych włosów.

2. Czy udany zabieg transplantacji metodą FUE może nie przynieść pozytywnych rezultatów?
Powszechną jest obawa powtórnej utraty włosów nawet po udanej transplantacji włosów metodą FUE. Możesz być jednak pewien, że utrata włosów w takim przypadku jest niezwykle rzadkim zjawiskiem. Jedną z przyczyn nasilonego wypadania włosów po udanym zabiegu transplantacji jest faza telogenowa. Włosy wypadają bowiem, gdy znaczna część mieszków, stanowiąca ok. 10% wszystkich włosów, wchodzi w fazę odpoczynku (faza telogenu), podczas której włosy przestają rosnąć. W chwili kiedy cebulki się budzą, stare włosy wypychane są z mieszków przez nowo rosnące włosy. Ten proces sprawia wrażenie utraty włosów, jednak jest tylko etapem przejściowym. Niemniej jednak, niektóre zaburzenia zdrowotne mogą oddziaływać na wzrost włosów bez względu na początkowy sukces zabiegu transplantacji.

3. Jakie zaburzenia zdrowotne mogą być przyczyną utraty włosów w miejscach transplantacji?
W pojedynczych przypadkach, zaburzenia zdrowotne mogą zniszczyć mieszki włosowe, prowadząc do utraty włosów. Rozprzestrzeniona postać łysienia plackowatego może spowodować nawrót łysienia. Lichen planopilaris (liszaj płaski) jest inną chorobą, która może wywołać ponowne łysienie.

4. Czy tryb życia może wpływać na utratę włosów po zabiegu transplantacji metodą FUE?
Istnieją pewne czynniki, które mogą doprowadzić do wypadania włosów pomimo udanego zabiegu transplantacji. Z pewnością należą do nich niektóre leki. Informacja dotycząca możliwości wypadania włosów w wyniku zażywania danego leku zamieszczona jest na ulotce, w sekcji poświęconej efektom ubocznym. Dieta oraz tryb życia np. palenie czy stres, również mogą przyczynić się do łysienia. Prowadzenie zdrowego trybu życia obniża ryzyko nawrotu łysienia po udanym zabiegu transplantacji włosów.

5. A co jeśli nie jestem odpowiednim kandydatem?
Każda osoba rozważająca transplantację włosów zostaje przebadana w celu określenia, czy może przebyć zabieg. Zdarza się, że pacjenci z określonymi zaburzeniami zdrowotnymi mogą nie uzyskać długotrwałych rezultatów, nawet w przypadku udanego zabiegu transplantacji. W niektórych przypadkach testy genetyczne oraz dokładny wywiad medyczny pozwalają zweryfikować obecność takich zaburzeń. Ważna jest również odpowiednia dostępność włosów w obszarze biorczym. Osoby z nierealistycznymi oczekiwaniami odnoście rezultatów zabiegu mogą nie być odpowiednimi kandydatami do przeszczepu. Niemniej jednak, wstępne omówienie z chirurgiem możliwych efektów pozwala na sprostowanie i urealnienie oczekiwań pacjentów.

6. Czy zabieg transplantacji włosów metodą FUE jest bolesny?
Intensywność odczuwania bólu jest kwestią indywidualną. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Zastrzyki te mogą powodować krótkotrwały dyskomfort. Kiedy środek znieczulający zacznie działać, ból związany z zabiegiem nie powinien być nieodczuwalny. Dodatkowo, podane znieczulenie chroni przed bólem także przez pewien okres zaraz po zakończonym zabiegu. Po zabiegu możesz odczuwać pewien dyskomfort i nadwrażliwość, jednak w niewielkim stopniu. W wielu przypadkach już kolejnego dnia po zabiegu można wrócić do normalnych czynności pod warunkiem, że nie są one zbyt forsowne.

7. Czy zabieg transplantacji włosów jest czasochłonny?
Zabieg transplantacji włosów może trwać od kilku godzin nawet do całego dnia, w zależności od ilości przeszczepianych włosów. Większość pacjentów przeznacza ten czas na czytanie książki lub oglądanie filmu. Zdaniem pacjentów, czas trwania zabiegu jest akceptowalny.

8. Czy włosy będą wyglądały naturalnie?
Transplantacja włosów metodą FUE polega na przeszczepianiu zaledwie jednego do czterech włosów jednocześnie. Dzięki temu, chirurg przywiązuje wagę nie tylko do miejsca wszczepienia, lecz również do kąta nachylenia i kierunku wszczepienia włosów. W ten sposób każdy włos zostaje strategicznie umieszczony w skórze, dając bardziej naturalny efekt.

9. Jak długo trwa proces gojenia po zabiegu transplantacji metodą FUE, przebytym w Turcji?
Okres gojenia różni się w zależności od pacjenta. W większości przypadków, proces gojenia trwa od 10 do 14 dni po zabiegu. Czasami dłużej utrzymuje się zaczerwienienie skóry, które jednak znika z czasem.

10. Czy transplantacja brody wiąże się z innym ryzykiem?
Transplantacja brody przebiega w sposób analogiczny do transplantacji włosów skóry głowy. Dyskomfort, czas zabiegu ora proces gojenia są porównywalne.

Podsumowanie
Pomimo, że obawy związane z transplantacją włosów są dość powszechne, sam zabieg określany jest zabiegiem niskiego ryzyka. Większość mężczyzn cierpiących na standardowe łysienie typu męskiego są odpowiednimi kandydatami do zabiegu. Dodatkowo, zabieg transplantacji nie wymaga długiej rekonwalescencji i większość pacjentów nie skarży się na długi okres gojenia się skóry. Ponadto, udany zabieg daje długotrwałe rezultaty.
Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi transplantacji włosów, umów się na konsultację z wykwalifikowanym specjalistą. Podczas takiej wizyty, Twój przypadek zostanie wnikliwie przeanalizowany, co pozwoli określić, czy zabieg jest dla Ciebie właściwym rozwiązaniem.