HISTORIA TRANSPLANTACJI WŁOSÓW

2blog-385x158Utrata włosów może być następstwem wielu przyczyn. Większość mężczyzn boryka się z łysieniem typu męskiego, uwarunkowanym genetycznie, jednak problem łysienia dotyczy także kobiet. Na wypadanie narażone są nie tylko włosy na wierzchołku głowy, ale także zarost i brwi. Oprócz łysienia typu męskiego, wypadanie włosów może być wywołane także łysieniem plackowatym (choroba autoimmunologiczna powodująca wypadanie włosów płatami), hormonami (hormony produkowane w czasie ciąży lub terapia hormonalna np. antykoncepcja), problemami z tarczycą, niedoborami żywieniowymi, a nawet stresem. Problem łysienia może w znacznym stopniu wpłynąć na poczucie własnej wartości. Zabiegi transplantacji włosów pomagają osobom, które borykają się z ubytkami włosów przywrócić zarówno utracone włosy jak i pewność siebie. Przez lata, zabiegi transplantacji zostały ulepszone i są dzisiaj skutecznym, małoinwazyjnym rozwiązaniem.

Czym jest transplantacja włosów?

Transplantacja włosów to zabieg, podczas którego mieszki włosowe z jednego obszaru ciała (zwanego „obszarem dawczym”) zostają przeniesione na inny obszar ciała – skóra głowy, brwi, twarz – dotknięty łysieniem. Zabieg ten wykonywany jest od lat i przez ten okres przeszedł wiele zmian, stając się dzisiaj dopracowanym rozwiązaniem.

Pierwsze transplantacje

Pierwsza transplantacja włosów została udokumentowana już w 1822 r. w Niemczech, przez studenta medycyny i jego nauczyciela. W ramach tego zabiegu przeszczepiono włosy z jednego obszaru głowy na drugi. Zabieg okrzyknięto sukcesem i wierzono, że pomoże osobom cierpiącym na łysienie typu męskiego. Mimo to, od tamtej pory zaledwie kilka razy wspomniano o innych transplantacjach, aż do XX wieku.

Początki współczesnych transplantacji

Współczesna transplantacja miała swój początek w roku 1939, kiedy to próby dokonania przeszczepu podjął się japoński dermatolog, dr Okuda. Stosowana przez niego technika, zwana „punch technique” (technika dziurkowania), miała na celu rekonstrukcję włosów utraconych w wyniku urazów lub poparzeń. Technika ta polegała na pobieraniu fragmentów owłosionej skóry głowy i przenoszeniu ich do małych otworów wykonanych na zniszczonej powierzchni skóry. Inny japoński dermatolog zmniejszył rozmiar przeszczepianych graftów zaledwie kilka lat później.

Rozwój transplantacji w Stanach Zjednoczonych

W latach 50. XX wieku, technika rozwinięta w Japonii dotarła do Stanów Zjednoczonych. Dr Norman Orentreich wykonał zabieg transplantacji w 1952 r., a jego badanie zostało opublikowane 7 lat później. W swojej pracy opisał teorię „donor dominance”, zgodnie z którą przeszczepione włosy nadal wykazują cechy obszaru dawczego, a nie obszaru biorczego.

Dr Orentreich zastosował 4 mm grafty, które ze względu na swój duży rozmiar, nie dawały naturalnych efektów. Niemniej jednak, tego rozmiaru graftów używano przez lata 70. aż do lat 80. Zyskały one miano „hair plugs” (czopy, korki), co budziło negatywne skojarzenia.

Na przełomie lat 80. i 90. po raz pierwszy zastosowano minigrafty, co diametralnie ulepszyło proces transplantacji. Mikrografty zmiękczyły linię włosów, natomiast minigrafty wypełniły pozostały obszar skóry. W trakcie jednej sesji wykonano więc więcej przeszczepów, w przeciwieństwie do zabiegów z użyciem większych graftów, jak odbywało się to w poprzednich latach.

Transplantacja metodą FUE (Follicular Unit Extraction)

graft-368x250

 

Najbardziej współczesna technika, opracowana w latach 90., jest w znacznym stopniu udoskonalona. Lekarze pobierają pojedyncze włosy – metoda zwana FUE (Follicular Unit Extraction) –  przy użyciu małego narzędzia do nakłuwania skóry, o niewielkiej średnicy i mikrosilniczku. Pobrane włosy są następne wszczepiane w miejsca dotknięte łysiną. Zarówno obszar dawczy jak i biorczy są znieczulone, a zabieg nie wymaga cięć ani szwów. Metoda FUE pozwala na precyzyjne wykonanie transplantacji oraz osiągnięcie naturalnych efektów bez blizn i bólu. FUE była najchętniej wybieraną metodą transplantacji włosów na początku XXI wieku, a obecnie jest uważana za złoty standard chirurgii odtwórczej włosów.

Przez lata, zabieg transplantacji włosów znacznie się rozwinął. Dr Serkan Aygin stosuje w swojej praktyce najnowsze techniki, aby zapewnić swoim pacjentom pełną satysfakcję z osiągniętych rezultatów. Jeśli zatem borykasz się z problemem utraty włosów i rozważasz poddanie się zabiegowi transplantacji, skontaktuj się z Kliniką doktora Serkan AYGIN jeszcze dzisiaj w celu umówienia terminu konsultacji.