Przeszczep włosów metodą FUE

Problem łysienia dotyka coraz większy odsetek społeczeństwa. Składa się na to wiele czynników, które powodują, że struktura włosów staje się słabsza, a ich ilość systematycznie zmniejsza się. Już osoby w wieku 20 lat mogą dostrzec u siebie zmiany w wyglądzie swoich włosów. Są one albo zniszczone, albo jest ich zwyczajnie mniej.

Przeszczep włosów okazuje się jedynym skutecznym rozwiązaniem, dającym efekty satysfakcjonujące pacjenta. Transplantacja włosów polega na chirurgicznym pobraniu włosów z jednej partii ciała i wszczepieniu ich tam, gdzie są widoczne ubytki.

Należy zaznaczyć, że zabiegowi częściej poddają się mężczyźni, co wynika ze szkodliwego działania męskiego hormonu – testosteronu, który przyczynia się do nadmiernego i przedwczesnego łysienia. Kobiety decydujące się na zabieg stanowią zaledwie 2% wszystkich pacjentów.

Dla osiągnięcia bardziej spektakularnych efektów specjaliści opracowali nową metodę przeszczepiania włosów – FUE. Technologia ta spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony pacjentów.

metoda-fue

 

Czym jest FUE ?

FUE to jedna z metod przeczepiania włosów, polega na pobraniu unitów, czyli poszczególnych jednostek włosów, które zawierają 1 – 4 włosków. Do zabiegu używa się specjalnych, niewielkich igieł punkcyjnych. Włosy do przeszczepu pobierane są z boków i tyłu głowy. Jest to spowodowane występowaniem na tym obszarze szczepów włosów dominujących, takich które nigdy nie wypadną.

Podczas jednego zabiegu w klinice, z którą ściśle współpracujemy wykonywanych jest do 6000 przeszczepów w zależności od Gęstości włosów pacjenta w miejscu pobrania.

Zasadnicza różnica pomiędzy metodą FUE i tradycyjną metodą przeszczepu włosów STRIP, polega na pobraniu pojedynczych zespołów mieszkowych, bez użycia skalpela, w przeciwieństwie do metody STRIP, podczas której zostaje wycięty spory pasek skóry pozostawiający w następstwie widoczną bliznę, metoda FUE jest mało inwazyjna i nie pozostawia blizn. Dużą zaletą takiego zabiegu jest możliwość szybkiego powrotu do normalnych czynności życiowych.

Zabieg jest bezbolesny i odbywa się przy znieczuleniu miejscowym obszarów pobierania i wszczepiania włosów.

metoda-prp

 

Czym jest PRP ?

Autologiczny koncentrat płytek krwi w niewielkiej objętości osocza, czyli PRP (osocze bogatopłytkowe). Przy przeszczepie włosów metodą FUE w klinice, z którą współpracujemy wykorzystuje się PRP w celu przyspieszenia gojenia się tkanek, co w tym przypadku ma miejsce już podczas trwania zabiegu.

Przyczynia się to również do utrzymania przez dłuższy czas żywych mieszków włosowych, co przekłada się na ich zwiększoną adaptację w miejscu przeszczepu.

Wykorzystanie PRP przy przeszczepie włosów sprawia, że są one odporne na wpływ środowiska zewnętrznego oraz pozwala mieszkom włosowym na pobór tlenu i dostarczanie hormonu wzrostu w miejscu przeszczepu.

Wykorzystywanie PRP w zabiegu jest uwarunkowane udziałem płytek krwi w gojeniu się ran. Uwalniają one siedem podstawowych czynników wzrostu odpowiedzialnych za procesy gojenia: trzy izomery, PDGF (αα,ββ,αβ), TGF-β1, TGF-β2, VEGF oraz EGF. W PRP obecne są także białka odpowiedzialne za adhezję komórkową.

Zagęszczanie brody i wąsów

Wielu mężczyzn wyróżnia się owłosieniem nie tylko na skórze głowy, ale również na twarzy. Wąsy i broda są uważane za atrybuty męskości, co bardzo często w przypadku ich braku może wywołać pewne kompleksy. Z biegiem lat zarost może się zmieniać, staje się on rzadszy i mniej widoczny.

W celu przywrócenia mężczyźnie pewności siebie przeprowadza się transplantacje brody i wąsów metodą FUE. Efekt ma być naturalny, ale z widoczną i satysfakcjonującą dla pacjenta poprawą w wyglądzie.

Przeszczep brody i wąsów przy zastosowaniu metody FUE podobnie jak przy przeszczepie włosów polega na usunięciu włosów z obszaru z tyłu głowy, czyli miejsca, które znajduje się pomiędzy uszami. Uwarunkowane jest to w dużej mierze bezpieczeństwem pacjenta.

Technika ta sprawdza się ze względu na wrażliwą skórę twarzy, a w przypadku takiego zabiegu nie mamy do czynienia z bólem i swędzeniem. Skuteczność i bezpieczeństwo metody gwarantuje szybkie i widoczne efekty w poprawie wyglądu.

Zagęszczanie brwi

Wrażliwe miejsce w okolicy oczu, czyli łuk brwiowy to miejsce, do którego szczególnie kobiety przywiązują dużą wagę. Piękne, gęste, ale odpowiednio wymodelowane brwi są dużym atutem kobiecego grona społeczeństwa. Ich kształt i kąt powinien harmonizować z kształtem twarzy. Przy zabiegu zagęszczania brwi wymagana jest zatem ogromna precyzja.

Przy transplantacji brwi metodą FUE stosuje się miejscowe znieczulenie, które gwarantuje komfort podczas wykonywanego zabiegu. Do wykonania przeszczepu wykorzystuje się najcieńsze igły punkcyjne z pomocą mikro silnika. Wybierane są jedynie pojedyncze mieszki włosów.

Cienkie włoski pobierane są z najniższej partii z tyłu szyi. Charakteryzują się one strukturą i wyglądem najbardziej zbliżoną do tych, które są obecne na łuku brwiowym. Gojenie się brwi może potrwać do 12 miesięcy. Po upływie tego czasu widoczny jest ich odpowiednio nadany kształt.

Znaczenie naturalnej linii włosów

Harmonia pomiędzy naturalną linią włosów pacjenta, a jego twarzą ma kluczowe znaczenie przy przeszczepie włosów i warunkuje sukces zabiegu. Ważne jest, aby lekarz przeprowadzający przeszczep, zachował należyte proporcje i nie ingerował w sposób znaczący na naturalną linię włosów.

Trzeba wiedzieć, że pozostaje ona niezmienna przez cały okres życia każdego człowieka, dlatego przy ustalaniu jej z lekarzem, powinno się zapewnić pacjenta, że zostanie ona poprowadzona bez żadnych ingerencji. Linia włosów musi być proporcjonalna do kształtu twarzy oraz przebiegać w sposób symetryczny.

Naturalność zapewni wysoka linia włosów, która przebiega z tyłu głowy w części skroniowej. Zbyt nisko przeprowadzona wpłynie niekorzystnie na wygląd pacjenta w późniejszym wieku, gdyż jest ona charakterystyczna dla ludzi młodych. Unika się także owalnej linii włosów. Zabieg musi przede wszystkim dawać naturalne rezultaty oraz pozytywnie wpływać na wygląd pacjenta. Dąży się zatem do osiągnięcia najbardziej optymalnych efektów.