WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ NA TEMAT TRANSPLANTACJI WŁOSÓW

3blog

Po długim okresie walki z zakolami lub łysieniem powiązanym z kryzysem wieku średniego, postanowiłeś zapoznać się z rozwiązaniem jakim jest transplantacja włosów. Niezwykle ważnym jest, abyś dowiedział się, na czym polega wspomniana metoda. Transplantacja włosów to po prostu przeniesienie mieszków włosowych z obszaru dlaczego do obszaru biorczego na skórze głowy. Przy współpracy z zaufanym i doświadczonym specjalistą w dziedzinie transplantacji włosów, zabieg ten przyniesie pożądane efekty. Zabieg transplantacji włosów jest nieodłącznie związany z kilkoma terminami, których znaczenie powinieneś poznać. Wśród nich można wymienić następujące pojęcia:

Alopecia (Łysienie)

–  dotyczy częściowej lub całościowej utraty lub braku włosów w miejscach zwykle pokrytych włosami.

Alopecia Areata, AA (Łysienie Plackowate)

– schorzenie będące najczęstszą przyczyną utraty włosów, często dziedziczone w przypadku mężczyzn. System odpornościowy atakuje mieszki włosowe, co prowadzi do łysienia.

Redukcja łysienia

– jak nazwa wskazuje, jest to zabieg mający na celu zredukowanie łysienia, polegający na usunięciu paska skóry głowy dotkniętego łysieniem, a następnie zakrycie tego obszaru poprzez rozciągnięcie pozostałej skóry głowy, pokrytej włosami.

Faza anagenu

– zwana także fazą wzrostu, to faza intensywnego wzrostu włosa.

Anagen effluvium (Łysienie anagenowe)

– nagła utrata włosów wywołana takimi czynnikami jak stosowanie konkretnych leków np. chemioterapia. Po zakończonej terapii włosy przeważnie odrastają.

Androgenetic Alopecia (Łysienie androgenowe)

– termin medyczny stosowany dla łysienia typu męskiego o podłożu genetycznym, które jest wynikiem działania testosteronu. Występuje zarówno u mężczyzn jak i u kobiet.

BHT – Body Hair Transplant (Przeszczep włosów z innych części ciała)

– technika transplantacji polegająca na przeszczepieniu mieszków włosowych z różnych części ciała. Stosowana w przypadku pacjentów, u których obszar dawczy nie występuje lub jest niewielki, a także w przypadku pacjentów, których włosy są słabe i nie nadają się do przeszczepu.

 

Dermal papilla

– zbiór komórek formujących tkankę, która znajduje się pod mieszkami włosowymi.

Obszar dawczy

– część ciała pacjenta, z której pobierane są włosy do przeszczepu. Kiedyś zwykło się pobierać mieszki włosowe tylko z linii włosów w tylnej części głowy oraz z obszarów zlokalizowanych bezpośrednio nad uszami. Współczesna technologia pozwala na pobieranie mieszków włosowych również z obszarów takich jak broda czy klatka piersiowa.

Donor dominance

– teoria, według której przeszczepione włosy umieszczone w okolicy biorczej zachowują cechy okolicy dawczej.

Face to Scalp Hair Transplant (Przeszczep włosów pobranych z zarostu)

– polega na wykorzystaniu do przeszczepu włosów pobranych z zarostu np. brody lub wąsów.

Łysienie typu żeńskiego

– podobnie jak w przypadku mężczyzn, to najbardziej powszechny typ łysienia u kobiet. Zwykle objawia się przerzedzającymi się włosami z tyłu i po bokach głowy.

Zespół mieszkowy

– to grupa 1-4 mieszków włosowych, naturalnie występujących na ludzkim ciele. Składa się z gruczołów łojowych, małych naczyń krwionośnych, nerwów, mięśni i czasami włosów pierwotnych.

FUE (Follicular Unit Extraction)

– metoda transplantacji włosów polegająca na pobraniu pojedynczych zespołów mieszkowych i przeszczepieniu ich do obszaru biorczego.

Gęstość włosów

– odnosi się do liczby pojedynczych włosów na cal kwadratowy. Gęstość włosów różni się w zależności od grupy etnicznej.

 

Hair grafts (Grafty)

– termin opisujący włosy pobrane z okolicy dawczej, przeznaczone do przeszczepu.

Miniaturyzacja włosów

– odnosi się do procesu przerzedzania się włosów. W przypadku osób dotkniętych tym problemem w okolicach dawczych, trudno jest przeprowadzić zabieg transplantacji.

Transplantacja włosów

– proces chirurgiczny, który polega na przeniesieniu mieszków włosowych z okolicy dawczej na okolicę biorczą. Zaliczany do operacji o charakterze korekcyjnym w przypadkach łysienia lub utraty włosów. Oprócz rekonstrukcji włosów skóry głowy, innym rodzajem transplantacji włosów jest przeszczep brody.

 

Skala Ludwiga

– metoda klasyfikacji, używana do określania trzech etapów łysienia u kobiet.

Alopecia Androgenetyczna (Łysienie plackowate u mężczyzn)

– termin medyczny stosowany dla łysienia typu męskiego o podłożu genetycznym, które jest wynikiem działania testosteronu. Występuje zarówno u mężczyzn jak i u kobiet.

Minoksydyl

– inaczej zwany Rogaine; substancja rozprowadzana na skórze głowy w celu przyspieszenia wzrostu włosów zarówno u kobiet jak i mężczyzn.

Multi-unit grafts

– pobrane mieszki włosowe składające się z 2-6 pojedynczych unitów.

Skala Norwood-Hamiltona

– metoda klasyfikacji, używana do określenia etapów łysienia u mężczyzn.

 

Obszar biorczy

– Obszar skóry głowy dotknięty łysiną, na który przeszczepiony zostanie graft.

Wiotkość skóry głowy

– określa jak łatwo tkanka skóry głowy rozciąga się pod wpływem nacisku. Duża wiotkość skóry głowy jest jednym z czynników decydujących o dopuszczeniu kandydata do zabiegu transplantacji.

 

 

Łysienie starcze

– dotyczy przerzedzania się włosów w wyniku starzenia się organizmu.

 

Strip harvesting (Pobieranie pasów skóry)

– technika polegająca na pobraniu pasa skóry z mieszkami włosowymi oraz umieszczeniu go w obszarze skóry dotkniętym łysiną.

Telogen Effluvium (TE)

– utrata włosów wywołana stresem.

 

Ekspander tkankowy

– urządzenie rekonstrukcyjne, używane do powiększania obszaru skóry głowy, w celu uzyskania większych obszarów dawczych.

Trichotillomania

– zaburzenie polegające na niemożności powstrzymania się od wyrywania włosów.

Włosy pierwotne (typu vellus)

– cienkie, jasne włoski, które wyrastają na ciele w dzieciństwie i pozostają krótkie.

 

Teraz, gdy wszystkie definicje związane z transplantacją włosów zostały już wyjaśnione, możesz zastanowić się co dalej? Aby doświadczyć tego wyjątkowego przeżycia, potrzebujesz jedynie zaufanego i doświadczonego chirurga. Dr. Serkan Aygin to sławny chirurg o dwudziestoletnim doświadczeniu w transplantacji włosów, zatem niczym nie musisz się martwić. Podejmij inicjatywę i dokonaj najlepszego wyboru już dziś.