fbpx
Przejdź do treści

Jak zagęścić włosy?

Jak zagęścić włosy

Każdy marzy o pięknych i zdrowych włosach, dotyczy to zarówno kobiet oraz mężczyzn. Niestety bardzo często o gęstości naszych włosów decydują geny. W przeszłości nie można było w znaczący sposób ingerować w poprawę gęstości włosów. Postęp w dziedzinie kosmetologii i medycyny sprawił jednak, że obecnie zakres możliwości zdecydowanie się poszerzył. Do dyspozycji mamy bowiem szereg kosmetyków oraz kuracji medycznych, a także zabiegi przeszczepu włosów. Delikatne i cienkie włosy mogą być przyczyną wielu kompleksów. W szczególności dotyczy to kobiet. Włosów może ubywać ze względu na wiele różnorodnych czynników. Czasami jest to przewlekły stres, zła dieta lub skutek rozmaitych chorób. Bywa także, że ich mała objętość wynika po prostu ze złej pielęgnacji. Jak zagęścić włosy? Czy warto korzystać z domowych sposobów, a może udać się do specjalisty? Co zrobić, żeby znów prezentowały się one bardzo dobrze?

Dlaczego nasze włosy nie zawsze są gęste?

Elementy takie jak kolor, gęstość oraz grubość włosów, uwarunkowane są genetycznie. Liczba włosów nierozerwalnie wiąże się z liczbą mieszków włosowych, znajdujących się na ludzkiej głowie. Nie ma możliwości stworzenia nowych mieszków za pomocą zastosowania dostępnych na rynku preparatów kosmetycznych. Kosmetyki pozwalają bowiem wyłącznie na wspomaganie istniejących już mieszków, które z uwagi na różnego rodzaju przyczyny, mogły stać się słabe lub nieaktywne. Jeżeli za ich osłabieniem stoją czynniki związane ze stresem, nieodpowiednią pielęgnacją lub obciążającym trybem życia, wówczas można podjąć próbę przywrócenia prawidłowego funkcjonowania mieszków włosowych.

Będzie to trudne jeśli włosy w sposób naturalny są rzadkie lub cienkie. Należy odróżnić cienkie włosy od włosów zniszczonych. Na powierzchnię włosa składają się łuski, który zadaniem jest ochrona włosów przed uszkodzeniami, a także zagwarantowanie im odpowiedniego poziomu wilgotności. Cienkie włosy posiadają mniejszą ilość łusek. Dodatkowo znajduje się w nich także mniej keratyny, czyli naturalnego budulca. Mniejsza ilość łusek w konsekwencji doprowadza do szybszego wycierania się oraz wykruszania.

Jak się jednak okazuje cienkie włosy wcale nie muszą być rzadsze. Szacuje się, że największą ilość włosów posiadają blondynki oraz blondyni. Jaśniejsze włosy są jednak dużo cieńsze. Ciemniejsze włosy są grubsze, przez co można mieć mylne wrażenie, że to właśnie one przeważają swoją ilością. Kombinacje mogą być jednak bardzo zróżnicowane. Są bowiem osoby, które mogą cieszyć się gęstymi i grubymi włosami, natomiast u innych będą one rzadkie i cienkie.

Co powoduje przerzedzenie? Utrata włosów jest naturalnym procesem, który wiąże się bezpośrednio z cyklem życia każdego włosa. Jednak nagła utrata dużej ilości włosów może być spowodowana określonymi czynnikami. Zaliczamy do nich w szczególności:

 • zaburzenia hormonalne,
 • przewlekły stres,
 • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków,
 • niedobory witamin i minerałów w codziennej diecie,
 • częste zabiegi fryzjerskie oraz agresywna stylizacja włosów,
 • predyspozycje genetyczne,
 • choroby, takie jak astma, łuszczyca lub alergia.</li

  Dodatkowo z problemem wypadających włosów mogą zmagać się również kobiety po porodzie. Ma to bowiem związek z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. W przypadku wielu osób włosy najczęściej przerzedzają się na czubku głowy, po jej bokach lub z tyłu. Jak zagęścić włosy domowymi sposobami?

  Domowe sposoby na zagęszczenie włosów

  Jest wiele domowych sposobów, które zastosować można w celu zagęszczenia swoich włosów. Dobrze sprawdzi się między innymi stosowanie płukanek z octu jabłkowego. Taki środek nie tylko dobrze pobudza krążenie, ale również wzmacnia cebulki włosów, nabłyszcza i korzystnie wpływa na regulację wydzielania sebum. Płukankę najlepiej stosować po uprzednim umyciu głowy. Wykorzystać można także płukanki ziołowe, które w swoim składzie posiadają na przykład pokrzywę, skrzyp lub kozieradkę.

  Dobrym sposobem na to jak zagęścić włosy u mężczyzn oraz kobiet, jest ich olejowanie. Sama procedura jest bardzo prosta i sprowadza się do pokrywania suchych lub wilgotnych włosów za pomocą oleju, w celu ich pogrubienia oraz zagęszczenia. Regularne wykonywanie zabiegu może przynieść bardzo korzystne efekty.

  Jedną z najważniejszych kwestii jest właściwa pielęgnacja włosów. Dotyczy to choćby tak prostej czynności jak ich mycie. Jeśli chcemy zagęścić nasze włosy, powinniśmy podchodzić do tego procesu w odpowiedni sposób. Mycie włosów musi być wykonywane w sposób bardzo dokładny. Szampon na głowę należy nakładać delikatnie, wykorzystując do tego okrągłe ruchy. Dzięki temu cebulki są pobudzane do pracy, a wszystkie składniki odżywcze, które zostały zawarte w szamponie, mogą wniknąć do wnętrza włosa. Płukanie włosów powinno zostać przeprowadzone dokładnie, przy zastosowaniu letniej wody.

  Kosmetyki także odgrywają niezwykle istotną rolę. Nie wszystkie drogeryjne preparaty sprawdzą się bowiem w przypadku słabych, rzadkich i cienkich włosów. W takich sytuacjach pojawia się konieczność sięgnięcia po sprawdzone produkty, profesjonalne apteczne szampony i odżywki.

  Stylizacja dla rzadkich włosów

  Ważna jest także odpowiednia stylizacja włosów. Niestety w przypadku osób, które cechują się wyjątkowo cienkimi i rzadkimi włosami, nie ma sensu przesadnie ich zapuszczać. Tak naprawdę będą wyglądały na dużo gęściejsze, jeśli zostaną skrócone. Na szczęście tego rodzaju fryzury zaczynają cieszyć się wśród kobiet coraz większą popularnością. Cienkie włosy źle znoszą stylizację wykonywaną na gorąco. Trzeba zatem uważać przy korzystaniu z takiego sprzętu, jak prostownica, lokówka i suszarka. W celu przeprowadzenia suszenia włosów najlepiej korzystać z chłodnego nawiewu. Dodatkowo przed przeprowadzeniem stylizacji warto jest stosować kosmetyk termoochronny. Ciekawym produktem jest również suchy szampon. Dzięki niemu można natychmiastowo dodać swoim włosom większej grubości oraz objętości.

  Potrzeba zmiany własnego stylu życia

  Zastanawiając się nad tym jak zagęścić włosy, czasem dochodzimy do wniosku, że winny może być nasz dotychczasowy tryb życia. Życie w ciągłym pośpiechu, stres oraz nieodpowiednie odżywianie, mogą w negatywny sposób wpływać na kondycję włosów. Żeby móc cieszyć się gęstymi włosami, musimy zadbać nie tylko o odpowiednie kosmetyki ale również właściwe odżywianie. To co spożywamy wpływa bowiem na wiele aspektów naszego życia, jak wygląd, samopoczucie i kondycja.

  Znaczący wpływ na budowę skóry głowy mają aminokwasy. Ich niedobór doprowadza do ich szybszego starzenia się oraz wypadania. Dobrym źródłem aminokwasów będzie mięso, ryby, nabiał, amarantus lub rośliny strączkowe. Warto także wprowadzić do codziennego jadłospisu warzywa i owoce, takie jak na przykład papryka, pomidory, szpinak, wiśnie, czereśnie, morele, jagody i śliwki. Produkty są bogate w antyoksydanty, co korzystnie wpływa na wzmocnienie układu odpornościowego.

  Nie można także zapominać o niezbędnych witaminach i mikroelementach. Witamina A odpowiada za stymulowanie mieszków włosowych do wzrostu. Jeśli jej brakuje, włosy mogą stać się kruche i łamliwe. Witamina E przyspiesza wzrost włosów i poprawia poziom ich nawilżenia. Warto zadbać o odpowiednią ilość witaminy C, gdyż jej niedobór skutkuje rozdwajaniem się włosów oraz pogorszeniem działania cebulek. W przypadku mikroelementów należy skupić się przede wszystkim na dostarczaniu odpowiedniej ilości cynku, miedzi oraz żelaza.

  Niektóre elementy z naszej diety należałoby wyeliminować w momencie pojawienia się problemów z wypadającymi i osłabionymi włosami. Należy zatem zmniejszyć ilość wypijanej na co dzień kawy, całkowicie zrezygnować w wysoko przetworzonej żywności, takiej jak chipsy, fast foody i słodycze, a także białego cukru.

  Nowoczesne rozwiązania medycyny estetycznej

  Jak zagęścić włosy na czubku głowy? To właśnie z tym pytaniem bardzo często borykają się mężczyźni. Problem łysienia dotyka ich częściej, niż kobiety. Nie w każdym przypadku domowe sposoby, kosmetyki lub małoinwazyjne zabiegi przyniosą satysfakcjonujące rezultaty. W takim przypadku można skorzystać z zabiegu medycyny estetycznej, którym jest przeszczep włosów.

  Można to zrobić między innymi poprzez zastosowanie nowoczesnej i innowacyjnej metody FUE realizowanej w ramach przeszczepu włosów w Turcji. To interesujące rozwiązanie, bowiem przeprowadzenie procedury nie wiąże się z pozostawieniem widocznej blizny. Całość opiera się na pobraniu jednostek mieszkowych za pomocą specjalnego urządzenia, którego średnica wynosi mniej niż milimetr. Specjalista dokonuje nacięcia specjalną głowicą skóry, a także tkanki podskórnej wokół jednostek mieszkowych. Ich wyciąganie odbywa się ręcznie. Dzięki takiej metodzie nie dochodzi do uszkodzenia lub wysuszenia jednostek włosowych. Pobrania najczęściej dokonuje się z okolicy potylicznej, choć mogą to być także inne obszary. Miejsca pobrania stają się niewidoczne, a niewielkie strupki odpadają w sposób samoistny po kilku dniach. Zabieg może trwać kilka godzin, jednak jest zupełnie bezbolesny dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Na finalny efekt trzeba poczekać. Włosy w przeszczepionym miejscu odrastają bowiem ostatecznie po upływie około 9 miesięcy. Co bardzo istotne dla pacjentów, są one niewrażliwe na androgeny. W nowym miejscu mogą one pozostać praktycznie do końca życia.

  Oprócz przeszczepu włosów w Turcji, skorzystać można między innymi z ostrzykiwania głowy osoczem bogatopłytkowym. W dobry sposób pobudza ono krążenie, a także dogłębnie odżywia skórę. Podczas tego zabiegu wykorzystywana jest krew pacjenta. Skorzystać można także z karboksyterapii. Do procedury wykorzystywany jest dwutlenek węgla. Wprowadza się go podskórnie za pomocą serii nakłuć. W efekcie uzyskać można znaczą poprawę mikrokrążenia. To dobra metoda dla osób, które borykają się z łysieniem androgenowym. Dzięki niej włosy przestają wypadać.

  Swoje włosy zagęścić można na wiele różnych sposobów. Czasem wystarczy zmiana nawyków lub stosowanego kosmetyku, innym razem niezbędna będzie ingerencja specjalistów medycyny estetycznej. Wszystko uzależnione jest od przyczyny osłabienia włosa oraz czynników genetycznych. Warto jednak pamiętać o tym, że odpowiednie kroki mogą sprawić, że nasze włosy znów odzyskają swój dawny blask i piękny wygląd.