fbpx
Przejdź do treści

Łysienie trakcyjne — Przyczyny, leczenie i zapobieganie

Łysienie Trakcyjne — Przyczyny, leczenie i zapobieganie

Łysienie trakcyjne, coraz częściej występujące schorzenie skóry głowy, staje się poważnym problemem zdrowotnym i estetycznym. Ta specyficzna forma utraty włosów dotyka coraz więcej osób niezależnie od płci czy wieku. W naszym artykule wyjaśniamy przyczyny łysienia trakcyjnego, przedstawiamy najskuteczniejsze metody leczenia oraz udzielamy praktycznych porad, jak zapobiegać temu zjawisku.

Przyczyny łysienia trakcyjnego — Jak powstaje łysienie z pociągania?

Łysienie trakcyjne jest rodzajem utraty włosów wynikającym z przewlekłego przeciążenia włosów. Częstymi przyczynami są ciasne fryzury lub noszenie nakryć głowy, które nadmiernie pociągają skórę głowy i cebulki włosów. Przykłady takich fryzur to ciasne kucyki, koki, dredy, warkoczyki, a także noszenie doczepianych włosów czy częste modelowanie ich na szczotkę​​.

Fazy rozwoju łysienia trakcyjnego

  • Wczesna faza. W początkowym etapie łysienie trakcyjne jest odwracalne. W tej fazie nie dochodzi do trwałego uszkodzenia mieszków włosowych​​.
  • Późna faza. Jeśli jednak dojdzie do powstania blizn, zmiany są trwałe, prowadząc do zabliźnienia mieszków włosowych i ich bezpowrotnej utraty.

Charakterystyczne objawy łysienia trakcyjnego

Objawy zwiastujące łysienie trakcyjne obejmują:

  • Miejscowe swędzenie skóry głowy;
  • Miejscowe zaczerwienienie skóry głowy;
  • Zauważalnie kruche i łamiące się włosy​​.

Leczenie łysienia trakcyjnego

W przypadku pierwszych oznak łysienia trakcyjnego zaleca się konsultację ze specjalistą, np. trychologiem lub dermatologiem. Wykonana może być trichoskopia, czyli mikroskopowe badanie włosów i skóry głowy, aby ustalić przyczynę wypadania włosów i dobrać odpowiednią metodę leczenia​​.

Metody leczenia w łysieniu z pociągania

W większości przypadków nie jest konieczne leczenie farmakologiczne. Zamiast tego zalecane są zabiegi takie jak:

  • Mezoterapia igłowa. Zabieg polega na podaniu kwasu hialuronowego i substancji odżywczych bezpośrednio do skóry. Ma za zadanie stymulację wzrostu nowych włosów. Przeszczep włosów w Turcji z Flymedica
  • Karboksyterapia. Jest to podskórne podanie medycznego dwutlenku węgla, pozwala to utworzyć nowe naczynia krwionośne i rozszerzyć już istniejące  naczynia krwionośne, przez co mieszki włosowe zostają pobudzone do wzrostu.
  • Terapia światłem LLLT. W tym zabiegu kluczowe jest wykorzystanie różnych długości fal światła, które zwiększają ukrwienie skóry głowy i stymulują porost włosów​​
  • Przeszczep włosów. W przypadku, w którym mieszki włosowe są trwale uszkodzone, a ich ujścia zostały już zamknięte, jedynym skutecznym rozwiązaniem może okazać się przeszczep włosów. 

Przeszczep włosów jako jedna z odpowiedzi na łysienie trakcyjne

Przeszczep włosów w Turcji z Flymedica metodą DHI (Direct Hair Implantation), stosowany w leczeniu łysienia trakcyjnego, to nowoczesna i skuteczna metoda regeneracji włosów. Technika ta polega na pobieraniu poszczególnych mieszków włosowych (graftów) i przeszczepianiu ich na obszary z ubytkami włosów za pomocą specjalnych implanterów zwanych Choi penami.

Innowacyjnym rozwiązaniem jest tutaj pobieranie graftów i ich przeszczep bez konieczności wykonywania nacięć kanałowych w obszarze poddawanym przeszczepowi. Niewątpliwie jedną z zalet tej metody jest skrócony czas pozostawania implantów poza organizmem oraz fakt, że można dzięki tej metodzie gęściej osadzić włosy. Jest ona zalecana pacjentom, chcącym zagęścić włosy.

Włosy do przeszczepu pobierane są z obszarów niepodatnych na łysienie, takich jak boki i tył głowy, a czasem nawet z podbródka i klatki piersiowej. Metoda DHI, dzięki precyzji i minimalnej inwazyjności, stanowi rewolucyjne rozwiązanie w walce z łysieniem trakcyjnym.

Lepiej zapobiegać niż leczyć — Jak rozpoznać łysienie trakcyjne, zanim będzie za późno

Zapobieganie łysieniu trakcyjnemu obejmuje kilka istotnych kroków, o których należy pamiętać:

  • Unikanie noszenia ciasnych kucyków, warkoczyków, koków i innych fryzur, które nadmiernie napinają włosy.
  • Stosowanie luźnych upięć i gumek bez metalowych lub plastikowych elementów, najlepiej wykonanych z jedwabiu.
  • Częsta zmiana upięć i unikanie noszenia tej samej fryzury przez dłuższy czas.
  • Ograniczenie używania spinek, wsuwek i ciasnych opasek.
  • Rezygnacja z zakładania wałków, zwłaszcza na noc.
  • Rezygnacja z doczepów i innych sztucznych systemów włosowych
  • Kontrola stanu skóry głowy, w szczególności w przypadku przedłużanych włosów, najlepiej w konsultacji z trychologiem​​.

Łysienie z pociągania — Jak postępować w przypadku łysienia trakcyjnego?

Łysienie trakcyjne jest stanem, któremu można zarówno zapobiegać, jak i można go leczyć. Kluczowe w tym przypadku jest świadome dbanie o włosy i skórę głowy oraz unikanie praktyk, które mogą prowadzić do nadmiernego napięcia i uszkodzenia włosów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom i znaleźć najlepszą drogę do zdrowych i silnych włosów.

Zapraszamy na nasze social media: Facebook | Instagram YouTube

Jeśli masz pytania dotyczące zabiegu przeszczepu włosów, przygotowania lub postępowania w okresie rekonwalescencji, skontaktuj się z nami – chętnie odpowiemy na każde z nich:

? Telefon: +48 799 370 038

✉ e-mail: kontakt@flymedica.pl