Minoksydyl to substancja, która pierwotnie była stosowana doustnie w leczeniu nadciśnienia. W wyniku obserwacji działań niepożądanych odkryto, że minoksydyl może wpływać na wzrost włosów, co otworzyło nowe możliwości w leczeniu łysienia androgenowego u mężczyzn i kobiet. W aptekach dostępne są wcierki z minoksydylem, które można stosować bezpośrednio na skórę głowy. Co to takiego minoksydyl i jakie ma właściwości? Czy rzeczywiście można liczyć na efekt przyspieszenia wzrostu włosów?
Minoksydyl — co to za preparat?
Minoksydyl to substancja lecznicza, która w przeszłości była wykorzystywana wewnętrznie w leczeniu nadciśnienia. Działa poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych i poprawę przepływu krwi, co pierwotnie umożliwiało jego zastosowanie jako leku hipotensyjnego, który ma wpływać na obniżenie ciśnienia. Jednak ze względu na występowanie szeregu działań niepożądanych, minoksydyl przestał być praktycznie stosowany w terapii nadciśnienia. W terapii tym preparatem zauważono jednak bardzo ciekawe skutki uboczne, które zrewolucjonizowały leczenie łysienia androgenowego u kobiet i mężczyzn.
Porost włosów jako skutek uboczny stosowania minoksydylu
Odkrycie efektu ubocznego minoksydylu, jakim jest hipertrychoza, czyli nadmierne owłosienie, otworzyło nowe możliwości zastosowania tej substancji w leczeniu łysienia typu androgenowego. Dzięki pobudzeniu przepływu krwi w naczyniach skóry głowy minoksydyl pobudza porost włosów. Powoduje także odwrócenie lub zahamowanie procesu miniaturyzacji mieszków włosowych oraz pobudza namnażanie komórek mieszków w fazie wzrostu. Działanie to prowadzi do miejscowego zmniejszenia wypadania włosów i stymulacji wzrostu nowych.
Czy można stosować minoksydyl jako płyn na skórę głowy, aby pobudzić porost włosów?
Minoksydyl może być stosowany w postaci płynu – wcierki lub aerozolu na skórę głowy i ma przynosić pierwsze efekty po około 2 miesiącach regularnego stosowania leku. Pierwsze oznaki zahamowania wypadania włosów są zauważalne po około 2 miesiącach, a efekty wzrostu nowych włosów pojawiają się zazwyczaj po około 4 miesiącach od zastosowania minoksydylu. Najbardziej intensywne rezultaty przyrostu włosów występują po około roku systematycznego stosowania tajkiego preparatu.
Wcierki z minoksydylem zazwyczaj są dostępne w stężeniu 2 lub 5% tej substancji. W recepturze aptecznej można również spotkać przepisy na preparaty z minoksydylem w stężeniu 10%. Nie zaleca się jednak stosowania stężeń powyżej 10%, ponieważ nie przekłada się to na większą skuteczność leczenia, a jedynie zwiększa ryzyko działań niepożądanych. Ze względów bezpieczeństwa lepiej jest sięgać po preparaty na porost włosów o niższym stężeniu i ewentualnie stopniowo zwiększać dawkowanie.
Minoksydyl a przeciwskazania – w jakich sytuacjach mogą pojawić się działania niepożądane?
Minoksydyl praktycznie nie wchłania się przez nieuszkodzoną skórę do krwiobiegu. Jednak w przypadku uszkodzeń lub usunięcia warstwy ochronnej naskórka, substancja może być bardziej wchłaniana, co może prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych. Dlatego zaleca się stosowanie minoksydylu zgodnie z zaleceniami producenta. Ponadto warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie należy przekraczać dawki dobowej preparatu wynoszącej 100 mg oraz odradza się stosować na skórę z ranami, ponieważ lek może powodować wtedy podrażnienia skóry głowy.
Minoksydyl działa skutecznie w łysieniu androgenowym u mężczyzn i kobiet. Jest to najczęstszy typ wzmożonego wypadania włosów, któremu towarzyszy duża aktywność hormonów androgenowych. W przypadku innych przyczyn wypadania włosów minoksydyl może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.
Jak stosować lek na wypadanie włosów zawierający minoksydyl?
Przed zastosowaniem wcierki z minoksydylem warto zapoznać się z ulotką i dokładnie przestrzegać zaleceń producenta. Wcierkę należy aplikować bezpośrednio na skórę głowy, w miejscu łysienia, a następnie wcierać delikatnie w skórę. Zazwyczaj wcierkę stosuje się 1 lub 2 razy dziennie. Warto pamiętać, że w początkowym etapie terapii może wystąpić nadmierna utrata włosów, co jest normalnym efektem pierwotnym. Prawdziwe efekty terapii z minoksydylem widoczne są po około roku systematycznego stosowania preparatu.
Wcierki z minoksydylem są dostępne bez recepty, ale przed rozpoczęciem terapii zaleca się konsultację z lekarzem, zwłaszcza jeśli pacjent ma inne schorzenia lub przyjmuje inne leki. Przed rozpoczęciem terapii należy także wykluczyć przeciwwskazania do stosowania minoksydylu, takie jak uszkodzenia skóry głowy, nadwrażliwość na składniki preparatu, czy problemy z sercem.