Dla wielu osób włosy są naturalną ozdobą i wyrazem osobowości. Włosy mają też właściwości ochronne – na przykład chronią skórę głowy przed promieniami słonecznymi. Rzęsy i brwi zapobiegają dostawaniu się kurzu, brudu czy potu do oczu. Włosy na ciele pomagają regulować temperaturę ciała – będąc na mrozie, możemy utrzymywać rozgrzane przez ciało powietrze na powierzchni skóry właśnie dzięki włosom. Włosy pełnią istotne funkcje, dlatego warto dowiedzieć się, jaka jest budowa włosa.
Rodzaje włosów
Z wyjątkiem kilku obszarów, na przykład dłoni i podeszew stóp, cała powierzchnia ciała jest owłosiona. Rozróżnia się różną budowę włosa: cienkie, krótkie, meszkowe włosy na tułowiu i tak zwane włosy długie lub końcowe. Obejmuje to włosy na głowie, brodę, rzęsy, brwi, włosy łonowe, a także włosy na ciele mężczyzny, na przykład na klatce piersiowej lub brzuchu.
Rozkład meszkowych i długich włosów jest indywidualnie różny i zależy od wieku i płci. Ciało dzieci jest w przeważającej części pokryte włosami meszkowymi. Natomiast u kobiet 30 procent, a u mężczyzn około 90 procent powierzchni ciała jest pokryte długimi włosami.
Budowa włosa
Jak wygląda budowa włosa? Każdy włos składa się z łodygi włosa i cebulki włosa. Trzonek to widoczna część włosów, która wystaje ze skóry. Korzeń włosa znajduje się w skórze i rozciąga się do tkanki podskórnej. Otacza ją skóra i tkanka łączna – mieszek włosowy, do którego również otwiera się gruczoł łojowy.
Do każdego mieszka włosowego przyczepia się również mały mięsień, który może wyprostować włosy. Wiele włókien nerwowych kończy się również w mieszku włosowym. Dzięki temu możemy dostrzec ruchy włosów, a nawet poczuć lekki powiew.
Dolna część korzenia włosa jest pogrubiona do kształtu kulistego i dlatego w tym miejscu nazywana jest cebulką włosa. Brodawka włosa, zawierająca liczne naczynia krwionośne dostarczające substancje odżywcze i budulcowe potrzebne do wzrostu włosa, rozciąga się od spodu do cebulki włosa. Na pograniczu brodawki i cebulki włosa nieustannie powstają nowe komórki włosa.
Jak rosną włosy?
W cebulce włosa nieustannie powstają nowe komórki, które sklejają się i keratynizują. Całe włosy składają się pasma zrogowaciałych komórek. Nowe, zrogowaciałe komórki przyklejają się do włosów od dołu, stopniowo wypychają się ze skóry. W ten sposób włos na głowie wydłuża się o około jeden centymetr miesięcznie. Włosy na brodzie, a zwłaszcza rzęsy, brwi i włosy na ciele, rosną wolniej.
Rodzaje włosów
Wyróżnia się włosy:
- proste – w przekroju poprzecznym są okrągłe
- faliste – w przekroju poprzecznym są lekko spłaszczone (w kształcie elipsy)
- kręcone – w przekroju poprzecznym są bardziej spłaszczone niż włosy falowane
- kędzierzawe – w przekroju poprzecznym są w kształcie nerki
- fil-fil (najmocniejszy skręt, włosy rosną w kępkach) – w przekroju poprzecznym są w kształcie rogalika
To, czy włosy są proste, czy kręcone, zależy od przekroju włosów. Jeśli jest okrągły, włosy gładko wyrastają ze skóry. Im bardziej owalny przekrój, tym bardziej kręcone są włosy.
Kolor włosów
Kolor włosów jest spowodowany różną zawartością barwnika melaniny w zrogowaciałych komórkach. Może się on znacznie różnić w zależności od osoby i zmieniać się w ciągu życia. Wraz z wiekiem zawartość melaniny u większości ludzi spada, jednocześnie we włosach zostaje uwięzione więcej powietrza – traci kolor i staje się biały. W zależności od pierwotnego koloru włosów i proporcji siwych włosów, włosy na skórze głowy wydają się wtedy szare lub białe.
Szybkość wzrostu włosa
Wzrost włosa zależy od czynników wewnętrznych, dlatego u każdego człowieka może przebiegać inaczej. Najszybciej rosną włosy u ludzi mających od 16 do 24 lat. W ciągu roku długość włosów zwiększa się u nich o 17 cm.
Średnie tempo wzrostu włosa to:
- około 0,33 mm dziennie
- około 1 cm miesięcznie
- około 12 cm rocznie
Cykl życia włosów
Dopóki w cebulce włosa rozwijają się nowe komórki rogowe, włos rośnie. Eksperci nazywają tę fazę wzrostu również fazą anagenu. W dowolnym momencie około 90 procent wszystkich ludzkich włosów znajduje się w fazie wzrostu.
Długość fazy wzrostu jest różna w zależności od tego, gdzie rosną włosy na ciele – na przykład w przypadku włosów na skórze głowy może to zająć kilka lat. Dlatego, jeśli nie zostaną obcięte, włosy na skórze głowy mogą urosnąć znacznie ponad metr długości. Faza wzrostu jest szczególnie krótka w przypadku rzęs, brwi lub włosów przy wejściu do ucha i nosa. Rosną tylko przez około 100 do 150 dni.
Pod koniec fazy wzrostu korzeń włosa oddziela się od brodawki. Ta sekcja jest nazywana fazą przejściową – katagen i trwa od dwóch do czterech tygodni. Po całkowitym oddzieleniu włosów od brodawki, a tym samym od dopływu krwi, włosy zaczynają odpoczywać – zwane również fazą telogenu. Włosy są powoli wypychane ze skóry i ostatecznie wypadają. Faza spoczynku może trwać kilka miesięcy.
Na dnie „pustego” mieszka włosowego komórki włosa zaczynają się ponownie namnażać i formować w nowy włos – faza wzrostu zaczyna się od nowa i cykl włosa zaczyna się od nowa.
Kiedy wypadanie włosów jest niepokojące?
Ponieważ włosy wielokrotnie przechodzą w fazę spoczynku, a następnie wypadają, człowiek stale traci włosy. Zdrowa osoba dorosła traci od 100 do 150 włosów dziennie. Ponieważ nowe włosy odrastają w tym samym czasie, ta naturalna utrata włosów pozostaje niezauważona.
Jeśli jednak brodawka włosa zostanie uszkodzona podczas fazy wzrostu lub jeśli wiele włosów naraz przejdzie w fazę spoczynku, następuje zwiększona utrata włosów (wypadanie włosów). Jeśli żadne nowe włosy nie odrosną, pojawia się łysina. Bez względu na to, czy okolica jest niewielka, dotyczy całej skóry głowy, czy włosów na ciele, utrata owłosienia nazywana jest łysieniem. Niektóre formy łysienia mogą ustąpić, a włosy odrosną. Brak owłosienia może się również utrzymywać – typowym przykładem jest trwałe łysienie u mężczyzn.
Trychologia
Diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy zajmuje się trychologia, a lekarz specjalista to trycholog. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy nasilenie wypadania włosów czy też problemy ze skórą głowy zgłoś się do specjalisty.
Jeśli borykasz się z dużą utratą włosów i rozważasz przeszczep włosów, zapraszamy do kontaktu.
Zapraszamy na nasze social media: Facebook | Instagram | YouTube
Jeśli masz pytania dotyczące zabiegu przeszczepu włosów, przygotowania lub postępowania w okresie rekonwalescencji, skontaktuj się z nami – chętnie odpowiemy na każde z nich:
Telefon: +48 799 370 038
e-mail: kontakt@flymedica.pl