fbpx
Przejdź do treści

FUE ARTAS czy manualne FUE.

FUE-ARTAS-czy-manualne-FUE

PORÓWNANIA METOD

Przeszczep włosów, którą metodę wybrać: FUE ARTAS czy manualne FUE?

Wypadanie włosów to problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Może pojawić się w różnym wieku i być spowodowany przez np. zaburzenia hormonalne, choroby ogólnoustrojowe, nowotworowe łysienie androgenowe, czy też radykalną dietę lub silny stres. Niektóre z czynników powodujących wypadanie włosów udaje się wyeliminować. Jednak gdy ujścia naszych mieszków włosowych są już zamknięte, jedynym rozwiązaniem na przywrócenie włosów jest przeszczep włosów. Medycyna estetyczna oferuje kilka metod jego wykonania, natomiast w tym artykule opiszemy i porównamy dwie z nich — manualną metodę FUE oraz zautomatyzowaną metodę FUE ARTAS.

Którą z nich wybrać? Czy lepiej oddać się w ręce doświadczonego lekarza, czy powierzyć swoje ciało robotowi?

Przeszczep włosów – na czym polega?

Przeszczep włosów to zabieg wykonywany w celu dodania większej ilości mieszków włosowych do obszaru głowy, który może być przerzedzony lub łysiejący. Odbywa się to poprzez pobranie mieszków włosowych z części głowy odpornej na działanie DHT, czyli dihydrotestosteronu i przeszczepienie ich w miejsca przerzedzającej się, lub łysiejącej części skóry głowy. Zabiegowi przeszczepu włosów mogą poddać się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Zabieg ten jest obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia łysienia, która pozwala uzyskać naturalny i trwały efekt.

Transplantację włosów można zastosować w przypadku łysienia androgenowego u kobiet i mężczyzn, łysienia pourazowego, łysienia po oparzeniowego skóry głowy, czy też ubytków owłosienia okolic rzęs, brwi, wąsów i brody. Przed podjęciem decyzji o przeszczepie włosów konieczna jest konsultacja chirurgiczna, w trakcie której lekarz podejmuje decyzję o kwalifikacji do zabiegu, biorąc pod uwagę szereg czynników, takich jak: wiek pacjenta, zakres przeszczepu, oczekiwania pacjenta oraz dziedziczny czynnik wypadania włosów.

Metoda FUE — najbardziej popularną metodą przeszczepu włosów.

Metoda szafirowe FUE (ang. Follicular Unit Extraction) to jedna z najnowocześniejszych metod przeszczepiania włosów, polegająca na pobraniu mieszków włosowych z okolicy dawczej i przeszczepienie go w okolicę biorczą. Metoda ta jest w całości wykonywana manualnie przez specjalistów. Lekarz wykonuje nakłucia skóry i tkanki podskórnej specjalną głowicą wokół jednostek mieszkowych, stale śledząc kierunek wzrostu włosów i wydobywa mieszki włosowe ręcznie.

Włosy najczęściej pobierane są z okolicy potylicznej, ale można też wykorzystać inne miejsca, na przykład podbródek czy klatkę piersiową. Miejsca pobrania stają się niewidoczne, bez pozostawienia linijnej, szpecącej blizny. Zabieg trwa kilka godzin, jest bezbolesny dzięki znieczuleniu miejscowemu, a pacjent jeszcze tego samego dnia może opuścić klinikę.

Przeszczep włosów metodą FUE ARTAS.

Robot do transplantacji wlosow artas

Metoda FUE ARTAS to zrobotyzowana metoda przeszczepu włosów z wykorzystaniem robota ARTAS, którego działanie opiera się na algorytmie sztucznej inteligencji. Praca robota jest nadzorowana przez wykwalifikowanego specjalistę. Grafty tj. mieszki włosowe wybierane i pobierane są przez robota. Urządzenie wykonuje również nakłucia w skórze w miejscu biorczym. Natomiast wszczepianie graftów, jak w przypadku metody manualnej, dokonuje lekarz specjalista klasyczną metodą FUE. Przeszczep włosów metodą FUE ARTAS jest więc kombinacją dwóch metod.

Co może decydować o wyborze metody?

Przeszczep włosów przy użyciu urządzenia ARTAS nie jest zalecany pacjentom posiadającym blond, rude lub siwe włosy, ponieważ w przypadku tych kolorów robot ma trudności z lokalizacją graftów i ich pobraniem. Transplantacja z wykorzystaniem robota ARTAS u pacjenta o jasnym kolorze włosów wiąże się z koniecznością uprzedniego przefarbowania włosów na kolor czarny. Warto też wspomnieć, że u pacjenta o naturalnym ciemnym kolorze włosów (ciemny szatyn, brunet) mogą występować jaśniejsze włosy, co w przypadku zautomatyzowanego zabiegu wiąże się z błędami i tym samym ryzykiem zniszczeniem zdrowych graftów. Niestety również w przypadku pacjenta posiadającego kręcone włosy taki przeszczep jest problematyczny, dlatego wskazaniem w tym przypadku jest skorzystanie z manualnej metody FUE.

Czy po przeszczepie włosów pozostają blizny?

W przeszczepie manualnym wykorzystuje się specjalne instrumenty chirurgiczne mające średnicę od 0,5 do 0,8 mm. Metoda FUE jest jedną z najczęściej wybieranych technik przeszczepu włosów zarówno przez samych pacjentów, jak i lekarzy. Przeważa nad innymi technikami przede wszystkim ze względu na fakt, iż na powierzchni skóry nie pojawia się żadna blizna. Ekstrakcja mieszków włosów przy wykorzystaniu robota ARTAS jest szybka, a czas zabiegu jest krótszy niż przy innych technikach. Jednak urządzenie ARTAS wymaga zastosowania większych niż 1 mm stempli do otwierania kanałów, co wiąże się z ryzykiem powstania widocznych blizn, a także ogranicza możliwości pełnego wykorzystania potencjalnych obszarów dawczych, ponieważ działa w wąskim polu.

Robot czy wykwalifikowany specjalista?

Na korzyść metody z wykorzystaniem robota ARTAS przemawia fakt, że urządzenie nie ulega zmęczeniu podczas ekstrakcji, jak ma to miejsce w przypadku człowieka. Pobieranie mieszków włosowych pojedynczo jest procesem powolnym i delikatnym. Pozyskanie potrzebnego materiału dla pacjentów wymagających rozległych przeszczepów metodą FUE może zająć nawet cały dzień, dlatego, przy manualnym FUE, aby możliwie skrócić ten czas w profesjonalnych klinikach pracuje się w 5-osobowych zespołach specjalistów. Praca ta jednak opłaca się, ponieważ metoda manualna gwarantuje przeszczep wyglądający naturalnie i estetycznie.

Urządzenia wykorzystywane w transplantacji włosów, takie jak robot ARTAS, wspomagają zabieg, jednak nadal kluczowym elementem efektywnego przeszczepu jest wiedza i doświadczenie specjalistów. Przeszczep włosów należy traktować jak sztukę, która wymaga drobiazgowych umiejętności chirurgicznych i artystycznego oka. Tylko prawidłowo i pod odpowiednim kątem osadzone mieszki włosowe sprawią, że odrastające włosy będą ładnie się układać, a fryzura będzie wyglądała naturalnie. Niestety nawet najbardziej zaawansowany technologicznie robot tego nie zrobi.

Zobacz video Kwalifikacja do przeszczepu włosów.

Zapraszamy na nasze social media: Facebook Instagram YouTube