Łysienie bliznowaciejące jest rzadkim, lecz poważnym schorzeniem skórnym, które dotyka obszar głowy, powodując utratę włosów i pozostawiając blizny. Ten artykuł pozwoli Ci zrozumieć przyczyny i objawy tego schorzenia. Ponadto dzięki niemu poznasz dostępne metody leczenia, co pomoże Ci w podjęciu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.
Na czym polega łysienie bliznowaciejące?
Łysienie bliznowaciejące (nazywane łysieniem bliznowatym) to schorzenie dotykające skórę głowy, gdzie dochodzi do utraty włosów i powstawania blizn. W procesie łysienia mieszki włosowe zanikają i zastąpione są przez tkankę włóknistą, uniemożliwiając regenerację i wzrost nowych włosów. U pacjentów cierpiących na to schorzenie, ważne jest, aby zrozumieć przyczyny, objawy i to, jakie leczenie jest możliwe.
Łysienie bliznowaciejące, znane również jako centralne łysienie bliznowaciejące, zostało dokładnie opisane w medycynie zaledwie dwadzieścia lat temu. Choroba ta była znana od dawna, ale jej dokładne rozpoznanie i zrozumienie wymagały czasu i badań. Od tamtej pory przedstawiono wiele przypadków terapii i leczenia tego schorzenia, które umożliwiają spowolnienie choroby i zatrzymanie jej wpływu na nadmierne wypadanie włosów.
Łysienie bliznowaciejące – Przyczyny wypadania włosów
Łysienie bliznowaciejące może być wywołane przez zapalenia, czynniki autoimmunologiczne (kiedy to układ immunologiczny atakuje własny organizm), warunki genetyczne, a nawet przez infekcje. Stany zapalne na owłosionej skórze głowy, takie jak liszaj płaski, toczeń rumieniowaty czy rumień, mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia mieszków włosowych.
Objawy łysienia bliznowaciejącego – Na co zwracać uwagę podczas rozpoznania przed diagnozą?
Na skórze głowy pacjent obserwuje stopniową utratę włosów, często z towarzyszącym stanem zapalnym, zaczerwienieniem, a nawet blizną. W przypadku łysienia bliznowaciejącego dochodzi do utraty włosów, gdy mieszki włosowe zostają zastąpione przez tkankę łączną włóknistą i zeszkliwiały kolagen, co jest procesem niestety nieodwracalnym. Łysienie bliznowaciejące powoduje utratę włosów, świąd, pieczenie, a nawet bolesność owłosionej skóry głowy. Bliznowacenie może postępować stopniowo lub nagle, w zależności od przyczyny.