fbpx
Przejdź do treści

Jak dbać o włosy latem?

1

Pierwsze upalne dni za nami, nadszedł słoneczny czas. A to oznacza, że należy włączyć ochronę przeciwsłoneczną zarówno skóry, jak i włosów.

Jak dbać o włosy latem?

Wraz z pojawieniem się dużej ilości słońca specjaliści zalecają nam ochronę przeciwsłoneczną. Czy pamiętamy jednak o skórze na całym ciele? w tym artykule poruszamy zagadnienie, jak powinna wyglądać ochrona przeciwsłoneczna skóry głowy i włosów? Czy jest to w ogóle potrzebne?

Promienie słoneczne docierają do Ziemi w trzech postaciach:

  • promieniowania podczerwonego (ok.59-65%),
  • promieniowania widzialnego (ok. 33-40%)
  • promieniowania nadfioletowego (ok. 1-2%).

Na naszą skórę najbardziej oddziałuje promieniowanie ultrafioletowe. 

Promieniowanie ultrafioletowe (UV) dzieli się na:

  • UVC – promieniowanie o najkrótszej fali, ale najwyższej energii, ma bardzo silne właściwości rumieniotwórcze, jednak jest prawie całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową atmosfery i w normalnych warunkach nie dociera na powierzchnię ziemi.
  • UVB – ma również silne właściwości rumieniotwórcze, wzmaga syntezę barwnika skóry i jest odpowiedzialne za oparzenia skóry. Promieniowanie UVB  dociera w ok. 5% do Ziemi, jego natężenie jest największe latem zwłaszcza w godzinach 10:00-15:00. Jest filtrowane przez chmury, szyby, jednak penetruje wodę. Działa na poziomie naskórka powodując rumień, oparzenia słoneczne.
  • UVA – jest mniej rumieniogenne, ale za to bardziej barwnikotwórcze od UVB. UVA w 95% dociera do Ziemi, jego natężenie jest równe w ciągu roku i dnia, przenika przez chmury i szyby okienne penetrując, aż do skóry właściwej, a nawet tkanki podskórnej co powoduje niszczenie włókien kolagenowych i sprężystych.

Promieniowanie słoneczne.

Promieniowanie słoneczne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Kiedy umiejętnie korzystamy ze słońca jest ono źródłem przyjemności i zdrowia. Do dobroczynnych efektów umiejętnego przebywania na słońcu zaliczamy dobre samopoczucie, syntezę witaminy D, pobudzanie wydzielania hormonów.

Jednak obok korzystnego działania istnieje szereg niekorzystnych efektów przebywania na słońcu. Do niekorzystnych efektów zaliczamy: wysuszenie warstwy rogowej, oparzenia słoneczne, fototoksyczne i fotoalergiczne reakcje powstające w trakcie stosowania niektórych leków i kosmetyków, przedwczesne starzenie się skóry oraz stany przed nowotworowe i rak skóry.

Ochrona przeciwsłoneczna włosów.

Należy zatem zwrócić szczególną uwagę na ochronę przeciwsłoneczną. Przy niedostatecznej ochronie w przypadku włosów – promieniowanie uszkadza białka osłonki i korę włosa. Rozjaśnianie włosów na słońcu jest negatywnym skutkiem działania promieni na nasze włosy – dzieje się tak przez degradowanie ziaren melaniny. Im jaśniejsze włosy, tym mniej naturalnego barwnika – dlatego są one bardziej podatne na uszkodzenia.

jak-dbać-o-wlosy-latem

Włosy wymagają szczególnej troski latem.

Warto podkreślić, że latem pod wpływem ciepła następuje także utrata wilgoci we włosach. Woda stanowi ok 13% masy włosa, zatem każdy jej ubytek jest zauważalny i ma wpływ na jego kondycję. Pod wpływem ciepła łuski włosów zaczynają się rozchylać, w wyniku czego włosy stają się suche i łamliwe, pozbawione sprężystości, miękkości, a także blasku.

Promieniowanie słoneczne przyczynia się także do powstawania wolnych rodników, powodujących starzenie się skóry i włosów.

wartosciowe-odzywianie

Podczas lata szczególnie istotna jest dieta bogata w owoce i warzywa sezonowe.

Naturalnymi antyoksydantami są między innymi: pelargonidyna, cyjanidyna (występuje m.in. w jagodach, jabłkach, śliwkach, czerwonej kapuście u czerwonej cebuli), proantocyjanidyna (występuje m.in. w borówkach), resweratrol (występuje m.in. w borówkach, czarnej porzeczce, truskawkach i malinach), kwercetyna (występuje m.in. w owocach cytrusowych, pomidorach, brokułach, malinach, jeżynach, jagodach, wiśniach, jabłkach, winogronach czerwonej cebuli), apigenina (występuje m.in. w rumianku, pietruszce, gejfrutach, cebuli, czerwonej papryce, selerze), (występuje m.in. w ostropeście plamistym), kurkumina, witamina E, witamina C, karotenoidy (występuję m.in. w marchewce, słodkich ziemniakach, dynii, pietruszce naciowej, jarmużu, szpinaku, papryce, morelach, brokułach). Dlatego istotne jest, aby dieta przez cały rok, a szczególnie podczas lata była bogata w te składniki, by organizm mógł zapobiegać degeneracyjnym skutkom stresu oksydacyjnego. Ekstrakty roślinne często mają także działanie przeciwzapalne, łagodzące co jest niezwykle istotne, dla zachowania odpowiedniej kondycji skóry głowy. Aby uniknąć nadmiernego przesuszenia włosów, ich osłabienia, a w konsekwencji wypadania, pomyślmy wcześniej o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej, szczególnie jeśli wybieramy się na urlop lub na co dzień przebywamy dużo czasu na słońcu. Podczas urlopu pamiętajmy, że kąpiele słoneczne w połączeniu z kąpielami morskimi czy w basenie są bardzo osłabiające dla naszych włosów. Kropelki wody na naszych włosach działają jak soczewki skupiające i potęgujące niekorzystne działanie słońca.

ochrona przeciwsloneczna

Balsamy, kremy czy mgiełki ochronne – pamiętaj, aby spakować na wakacje.

Zatem jeśli planujemy dłuższy pobyt na słońcu zabezpieczmy odpowiednio nasze włosy – najlepiej do tego użyć preparatów z filtrami UV. Filtry w kosmetykach dzielimy na fizyczne i chemiczne. Filtry fizyczne odbijają lub rozpraszają promienie słoneczne. Zawierają tlenek i dwutlenek tytanu oraz cynku – chronią przed UVB oraz częściowo przed UVA. Filtry chemiczne absorbują promieniowanie UV. Do często stosowanych, pochłaniających UVA, można zaliczyć np. benzofenony, dibenzoilometany, atranilany, niektóre pochodne kamfory, natomiast ochronę przed UVB dają benzofenony, cynamoniany, pochodne kwasu p-aminobenzoesowego, salicylany. Warto także wspomnieć o naturalnych filtrach, pamiętajmy, że nie dają one jednak skutecznej, pewnej ochrony. Warto mimo wszystko szukać ich w kosmetykach. Są to między innymi: aloes, olej z pestek malin, masło shea, rumianek, witamina E, wyciąg z bursztynu, wyciąg z zielonej herbaty, olej z kiełków pszenicy, olej z orzechów laskowych, olej z awokado, kokosowy, marchewkowy, arnika górska czy rozmaryn lekarski.

Zwracajmy uwagę, aby unikać kosmetyków zawierających w składzie alkohol – alcohol denaturat, który dodatkowo wysusza skórę, natomiast zawartość silikonów w tym przypadku ma pozytywny wpływ, ponieważ pozostawiają na naszych włosach film ochronny. Najlepszym kosmetykiem do ochrony włosów przed słońcem będzie mgiełka lub spray.

Kosmetyki te powinny tworzyć wodoodporną warstwę ochronną, nawilżać i odbudowywać włosy. Podsumowując: powinny zawierać filtry UV, oleje mineralne, składniki naturalne, ewentualnie polimery tworzące film.

Do mycia zaś stosujmy szampon nawilżający z odżywką bez spłukiwania.

Odpowiednie nakładanie preparatów z filtrem.

krem-z-filtrem

Krem z filtrem czy balsam, czy mgiełkę na włosy należy zaaplikować 15-30 minut przed wyjściem na słońce. W ciągu dnia aplikację należy powtarzać co 2-4 godzin, ponieważ z czasem każdy preparat z filtrem przestaje działać. Szczególnie ważne jest, aby aplikację powtórzyć, kiedy spędzacie czas nad wodą i zażywacie kąpieli. Zarówno po kąpieli w basenie, jak i w morzu przed aplikacją ochrony, ciało i włosy należy spłukać wodą z prysznica. 

Pamiętajmy o stosowaniu preparatów ochronnych na szczytach uszu i karku, a także o ochronie ust. 

Kapelusz czy czapka? 

Poza odpowiednio dobranymi kosmetykami do włosów możemy chronić skórę głowy i włosy nosząc odpowiednie nakrycie głowy oraz upięte włosy. Unikajmy suszenia włosów na pełnym słońcu i za każdym razem po wyjściu z morza czy basenu spłuczmy je czystą wodą.

Nie używajmy suszarki, gdy korzystamy ze słońca, ponieważ podwójnie narażamy włosy na wysuszenie. Nie farbujmy też włosów bezpośrednio przed dużą ekspozycją na słońce np. przed urlopem – szczególnie dotyczy to jaśniejszych kolorów. Najbezpieczniej jest zafarbować włosy przynajmniej 2 tygodnie przed wystawieniem ich na słońce.

Po powrocie z wakacji lub cyklicznie, jeśli na co dzień przebywamy dużo na słońcu, zaplanujmy silną kurację odżywczą dla włosów i skóry głowy samodzielnie w domu, a w sytuacjach tego wymagających w gabinecie pod okiem trychologa. Pamiętajmy o kosmetykach regenerujących, nawilżających i zabezpieczaniu końcówek. Wysuszone włosy szczególnie potrzebują kompleksu witamin, witaminy E oraz B5. Po każdym myciu stosujmy odżywkę, tutaj zalecamy taką bez spłukiwania. Może ona obciążyć nieco włosy, jednak będziemy mieć pewność, że dłużej pozostanie na łodydze włosa i pełniej ją ochroni. Odpowiednie zabezpieczenie włosów i skóry głowy pozwoli nam uniknąć problemów w kolejnych porach roku, więc warto chronić włosy latem.

Jeśli przeszłaś/przeszedłeś przeszczep włosów w tym roku, pamiętaj szczególnie o ochronie włosów, obszaru dawczego i biorczego. Zalecamy noszenie czapek i kapeluszy oraz stosowanie filtrów w postaci kremów i mgiełek.

Przeczytaj także pozostałe zalecenia po zabiegu przeszczepu włosów TUTAJ

Zapraszamy na nasze social media: Facebook | Instagram YouTube


Jeśli masz pytania dotyczące zabiegu przeszczepu włosów, przygotowania lub postępowania w okresie rekonwalescencji, skontaktuj się z nami – chętnie odpowiemy na każde z nich:

? Telefon: +48 799 370 038

✉ e-mail: kontakt@flymedica.pl