fbpx
Przejdź do treści

Przeszczep włosów – zalecenia po zabiegu

przeszczep-wlosow-zalecenia-po-zabiegu

Rozwój światowej medycyny estetycznej oferuje dziś szerokie możliwości niesienia pomocy osobom potrzebującym lub pragnącym poprawić swoje niedoskonałości. Łysina to jedna z tych dolegliwości, na które medycyna znalazła sposób. Jego przyczyny mają zazwyczaj różne podłoże i wymagają niewątpliwie konsultacji ze specjalistą.

Niezależnie czy przeszczep włosów był wykonany metodą FUE czy DHI zalecenia po zabiegu są takie same.

Przeszczep włosów – zalecenia po zabiegu

Jeśli zdecydowaliście się na zabieg przeszczepu włosów lub planujecie w najbliższym czasie podjęcie tej decyzji, warto poznać zalecenia po przeszczepie włosów. Przestrzeganie rekomendacji po transplantacji włosów zapewni osiągnięcie oczekiwanych efektów oraz pozwoli uniknąć powikłań po zabiegowych. Poznając zalecenia po przeszczepie włosów jeszcze przed zabiegiem możesz odpowiednio przygotować się na czasowe zmiany dotyczące codziennych czynności.

O ile przebieg zabiegu przeszczepu włosów zależy od lekarza-specjalisty i zespołu transplantologicznego, o tyle konsekwentne wykonanie zaleceń po zabiegu zdecydowanie zależy od pacjenta. Warto pamiętać, że w wyniku przeprowadzonej interwencji chirurgicznej, odpowiedniej pielęgnacji wymagają zarówno miejsca, w których wszczepiono mieszki włosowe, czyli miejsca biorcze, jak również obszary, z których pobrano grafty do przeszczepu włosów, czyli miejsca dawcze.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ!

Pierwsze 2 tygodnie po zabiegu są kluczowe dla prawidłowej rekonwalescencji.

Przeszczepione mieszki włosowe tzw. grafty ukorzeniają się w skórze w ciągu pierwszych dwóch tygodni. Należy więc szczególnie uważać, aby w tym okresie nie narażać ich na mechaniczne uszkodzenia lub wypadnięcie.

Bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń kliniki oraz stosować przepisane leki i preparaty, które przyspieszą prawidłowe gojenie się skóry. Plan pielęgnacji po przeszczepie włosów i systematyczne stosowanie się do wskazówek, jakie otrzymasz jeszcze w naszej klinice w Turcji, gwarantuje prawidłową rekonwalescencję i osiągnięcie wymarzonego celu.

Przeszczep włosów w Turcji

Jak postępować po zabiegu

 • nie drap i nie dotykaj skóry głowy przez 8 dni, zapewni to jej prawidłowy proces gojenia,
 • w pierwszych dniach po zabiegu przeszczepu włosów spodziewaj się niewielkiego sączenia z obszarów przeszczepu mieszków włosowych, warto zabezpieczyć miejsce spania czystym ręcznikiem, 
 • stosuj preparaty antybakteryjne, odkażające skórę – pozwoli to ochronić miejsca po zabiegu przed zakażeniem,
 • jeśli na skórze pojawią się małe strupki – nie drap, nie dotykaj ani ich nie usuwaj,
 • w pierwszym tygodniu po zabiegu powstrzymaj się od aktywności seksualnej oraz stosowania używek takich jak alkohol i papierosy,
 • nie wystawiaj skóry głowy bezpośrednio na promieniowanie słoneczne przez co najmniej 2 miesiące od przeszczepu włosów, ryzyko zmian skórnych i oparzeń na tym etapie jest bardzo wysokie. W razie potrzeby należy nosić kapelusz (ale nie wcześniej niż 10 dni po zabiegu).
 • kaski rowerowe, czapki, kaptury, bandany można stosować dopiero po upływie 1 miesiąca od zabiegu
 • unikaj ciężkiej pracy fizycznej oraz aktywności sportowej,
 • chroń skórę głowy przed bezpośrednimi uszkodzeniami mechanicznymi np. podczas wsiadania i wysiadania z samochodu lub w ciasnych i niskich pomieszczeniach,
 • nie stosuj odżywek do skóry i włosów bez konsultacji z lekarzem.

Przeszczep włosów jak spać po zabiegu?

przeszczep-wlosow-spanie
Poduszka typu rogal zalecana jest do spania po przeszczepie włosów przez co najmniej 30 dni.

Chroń skórę głowy w obszarze dawczym i biorczym. Nie stosuj zwykłych poduszek. Może to prowadzić do przedwczesnego wycierania się mieszków włosowych i ich uszkodzenia, zanim nastąpi prawidłowe ich ukorzenienie. Głowa powinna być uniesiona. Można to osiągnąć śpiąc na poduszce typu rogal lub na zwiniętym czystym ręczniku. Na poduszce typu rogal warto w pierwszych dniach po zabiegu położyć cienki ręcznik lub materiał opatrunkowy.

Przeszczep włosów.

Kąpiele, higiena, mycie obszarów przeszczepionych

Nie korzystaj z długich kąpieli w gorącej wodzie. Optymalnym rozwiązaniem jest szybki prysznic w wodzie o pokojowej temperaturze bez mycia głowy – na to jest osobna procedura. Po kąpieli nie wycieraj włosów ręcznikiem, nie dotykaj miejsc po zabiegu.  Włosy susz suszarką z odległości minimum 30 cm. Należy pamiętać, aby używać delikatnego nadmuchu letniego powietrza, aby unikać przegrzania skóry.

Mycie głowy po przeszczepie włosów

Pierwsze mycie będzie wykonane jeszcze w naszej klinice, gdzie otrzymasz pełną instrukcję do domu. Pierwsze własnoręczne mycie po powrocie z przeszczepu włosów wykonaj nie wcześniej niż 3 dni po zabiegu. Pamiętaj, że możesz jedynie opłukać skórę głowy. Polewając ją używaj delikatnego strumienia letniej wody na przykład z dzbanka lub z miski i pamiętaj, aby nie dotykać skóry, nie wcierać w nią płynu oraz nie używać ręcznika. Stosuj odpowiednie kosmetyki i preparaty otrzymane w klinice przeszczepu włosów. 

Przeszczep włosów – praca

Kiedy powrócisz do aktywności zawodowej?

Czas powrotu do pracy jest ściśle uzależniony od zawodu. Osoby wykonujące pracę biurową lub taką, która nie naraża bezpośrednio miejsc przeszczepu na uszkodzenia mechaniczne, mogą wrócić do obowiązków już po kilku dniach od zabiegu przeszczepu włosów. Inaczej jest w przypadku osób pracujących fizycznie, gdzie rodzaj czynności uniemożliwia zadbanie o bezpieczeństwo miejsc przeszczepionych. W takim przypadku zalecamy przerwę w pracy pomiędzy 14-21 dni.

Dokładne wytyczne otrzymasz od naszego lekarza na wizycie kontrolnej w klinice, na drugi dzień po zabiegu. 

Przeszczep włosów – aktywność fizyczna, sport

przeszczep-wlosow-zalecenia-po-zabiegu
Do aktywności fizycznej można wrócić po 21 dniach od zabiegu, poznaj szczegóły zaleceń.

Powrót do aktywności sportowej po zabiegu przeszczepu włosów możliwy jest nie wcześniej niż po upływie trzech tygodni. Wynika to przede wszystkim z konieczności wykluczenia czynności mających bezpośredni wpływ na codzienną higienę skóry, możliwość jej uszkodzenia i dotykania. Obszary po zabiegowe są szczególnie wrażliwe i wszelkie czynniki mogące wywoływać prawdopodobieństwo lub konieczność ich dotykania, głaskania, czy chociażby wycierania powinny zostać wykluczone.

Bardzo ważne jest także to, że, sport powoduje wzrost ciśnienia krwi, który może uszkodzić wrażliwe po zabiegu mieszki włosowe.

Zalecenia sportowe po przeszczepie włosów zakładają powstrzymanie się od aktywności fizycznych przez minimum 15 dni po zabiegu. Zabrania się również w tym czasie korzystania z gorących kąpieli oraz sauny.

Powrót do zajęć sportowych zależy od rodzaju wykonywanych ćwiczeń.

 • chodzenie, jogging i ćwiczenia aerobowe – nie wcześniej niż po 15 dniach,
 • sporty drużynowe/zespołowe (siatkówka, piłka nożna, koszykówka, sporty obarczone ryzykiem kontaktu fizycznego) – minimum 1 miesiąc po operacji,
 • pływanie – nie wcześniej niż po 30 dniach od zabiegu, z zastrzeżeniem zakazu używania ochrony głowy w postaci czepka. Nurkowanie oraz pływanie w czepku wymaga przerwy co najmniej 60 dni.

Na każdym etapie rekonwalescencji pozostajemy do Twojej dyspozycji, gotowi odpowiedzieć na każde pytanie. Preferowana przez naszych pacjentów forma kontaktu to WatsApp: +48 535 300 020.

Przeszczep włosów – suplementacja i dieta

Nieoczywiste, ale niezbędne.

Włosy są ostatnim miejscem, do którego organizm eksportuje niezbędne witaminy i minerały. W pierwszej fazie są one wykorzystywane na potrzeby prawidłowego działania organizmu i jego podstawowych narządów. Dlatego zalecenia po przeszczepie włosów uwzględniają stosowanie odpowiedniej suplementacji – witaminy B12 i D3 stanowią fundamentalny element zaleceń.

Ponadto należy stosować pełnowartościowe odżywianie, aby organizm otrzymał wszystkie niezbędne witaminy i minerały, pić dużo wody i unikać nadmiernego spożywania soli.

Przeszczep włosów – harmonogram działań po zabiegu 

Na drugi dzień po zabiegu przeszczepu włosów w klinice, każdy pacjent przechodzi kurację laserem LLLT. Kuracja ta przyspiesza proces gojenia i przyspiesza proces odpadania strupków. Jest to zabieg trwający około 15 minut i jest całkowicie bezbolesny. Zastąpił on wcześniej stosowaną metodę ostrzykiwania głowy osoczem bogatopłytkowym, jest dużo bardziej skuteczny i nie wymaga już żadnej fizycznej ingerencji w obszar zabiegu. Więcej o terapii laserem LLLT dowiesz się z video: tutaj.

Poza zabiegiem laserem LLLT po zabiegu przeszczepu włosów pacjent otrzymuje dokładną instrukcję dalszego postępowania i informacje odnośnie sposobów higieny obszarów po zabiegowych w formie pisemnej. Decydując się na przeszczep włosów, należy uwzględnić w swoich planach po zabiegowych 14-dniowy okres wzmożonej ostrożności i pozwolić organizmowi na niezbędną regenerację. Stosując zalecenia po przeszczepie włosów, wspomagasz ciało w przebiegu prawidłowego procesu gojenia mikro ran i ukorzeniania się mieszków włosowych.

Na każdym etapie rekonwalescencji, nie wahaj się kontaktować z nami – pozostajemy do Twojej dyspozycji 24/7: WhatsApp: +48 535 300 020

Przeszczep włosów – zalecenie po zabiegu.

Zapraszamy także do obejrzenia materiału video

Jak wygląda przeszczep włosów krok po kroku – czytaj więcej.

Zapraszamy na nasze social media: Facebook | Instagram YouTube


Jeśli masz pytania dotyczące zabiegu przeszczepu włosów, przygotowania lub postępowania w okresie rekonwalescencji, skontaktuj się z nami – chętnie odpowiemy na każde z nich:

? Telefon: +48 799 370 038

✉ e-mail: kontakt@flymedica.pl