fbpx
Przejdź do treści

Kryteria kwalifikacji do zabiegu przeszczepu włosów

KRYTERIA-KWALIFIKACJI-DO-ZABIEGU-PRZESZCZEPU-WLOSOW

Czy spełniasz kryteria kwalifikacji do zabiegu przeszczepu włosów?

Wszelkie rodzaje zabiegów przeszczepu włosów to stale ewoluująca metoda leczenia, która najszerzej praktykowana jest w Turcji. Przeszczep włosów jest najbardziej skuteczną metodą w leczeniu m.in. łysienia androgenowego. Pierwszym pytaniem, które pada z ust przyszłego pacjenta brzmi: Czy mój przypadek kwalifikuje się do przeszczepu włosów?

Metody zabiegu, jakim jest przeszczep włosów przez ostatnie lata przeszły dużą ewolucję, obecnie najbardziej nowoczesna metoda szafirowe FUE i metoda DHI, dają gwarancję udanego zabiegu w przypadkach, które jeszcze parę lat temu nie kwalifikowały się do zabiegu przeszczepu włosów.

Osoby, które zwykle nie kwalifikują się do zabiegu to te, które mają poważniejsze problemy zdrowotne lub zdiagnozowano u nich łysienie plackowate. Natomiast są też, tacy pacjenci, którzy pomimo braku przeciwskazań zdrowotnych nie zakwalifikują się do zabiegu ze względu na niewystarczającą ilość włosów w obszarze dawczym. Ten artykuł szeroko wyjaśni wszystkie wymagane kryteria dotyczące przeszczepu włosów, jednocześnie odpowiadając na pytania wiążące się z problemami zdrowotnymi, które często są nam zadawane w procesie kwalifikacji.

Przeszczep włosów – w jakim wieku?

Pierwszym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę planując pierwsze kroki w kierunku zabiegu przeszczepu włosów, jest wiek pacjenta. Najniższa granica to 18 lat, jednak jeśli mowa jest o przeszczepie brody, dolna granica wieku pacjenta podnosi się do co najmniej dwudziestego roku życia. Ponieważ włosy na brodzie wyrastają najczęściej do wieku 20 lat, a w niektórych przypadkach nawet później. 

Jakość obszaru dawczego

Obszarem dawczym nazywamy miejsce, z którego pozyskuje się najsilniejsze, jak i najzdrowsze mieszki włosowe zwane graftami, charakteryzujące się wysoką odpornością na działanie DHI czyli dihydrosteronu. Miejscem idealnym do pobrania graftów jest tył i boki głowy. W niektórych przypadkach mieszki włosowe pobierane są także z okolicy podbródka. Jeśli nastąpi taka potrzeba, za miejsce pobrania można także uznać klatkę piersiową.

Wartym zaznaczenia jest również to, iż elementami decydującymi o jakości obszaru dawczego są:

 • ilość włosów wyrastających z jednego mieszka: mogą być jedno-, dwu-, trzywłosowe +
 • średnica włosów,
 • kolor włosów,
 • kształt włosów (czy są proste czy kręcone)
 • gęstość mieszków włosowych.

Ilość włosów na centymetr kwadratowy nazywana jest gęstością włosów. Okres dojrzewania sprawia, że liczba mieszków wynosi od 90 do 120, czyli jakieś 200-300 pasm. U dorosłych ta liczba znacząco spada od 60 do 80 mieszków włosowych, czyli jakieś 130-170 pasm włosów.

KRYTERIA-KWALIFIKACJI-DO-ZABIEGU-PRZESZCZEPU-WLOSOW

Oceny tych parametrów w profesjonalnych klinikach dokonuje lekarz specjalista w zakresie transplantologii włosów.

Po ocenie jakości obszaru dawczego następuje kolejny etap kwalifikacji, to znaczy:

 • wypełnienie ankiety zdrowotnej
 • dodatkowe zapoznanie się z historią leczenia pacjenta w zakresie występowania alergii

Przeszczep włosów ile graftów

Za sprawą ogromnych postępów w przeszczepie włosów, wielu lekarzy transplantologów jest w stanie uzyskać wystarczającą liczbę mieszków włosowych do wykonania satysfakcjonującego dla pacjenta przeszczepu włosów. Stan włosów w obszarze dawczym powinien w znaczący sposób definiować możliwości wykonania zabiegu. Warto podkreślić, że ilość pobieranych/przeszczepianych mieszków włosowych różni się w zależności od osoby i predyspozycji genetycznych, a oscyluje ona pomiędzy 3000 a 5000 mieszków włosowych w czasie jednego zabiegu. Jeżeli zabieg wymaga zastosowania większej ilości graftów, wtedy należy rozłożyć przeszczep włosów na dwa zabiegi. Ma to na celu nic innego jak zapewnienie maksymalnych efektów przy minimalnych uszkodzeniach skóry głowy w obszarze dawczym. Czas pomiędzy jednym a drugim zabiegiem przeszczepu włosów, pozwoli zregenerować się tej okolicy głowy.

Jeżeli maksymalna ilość mieszków włosowych pobranych z obszaru dawczego w czasie pojedynczej sesji zostanie przekroczona, przyczyni się to do nienaturalnego wyglądu w tej okolicy, zwanej obszarem dawczym. Bardzo znaczącą rolą w całej procedurze przeszczepu włosów jest zakwalifikowanie obszaru dawcy. Jeżeli liczba mieszków włosowych pochodząca z okolicy tyłu i boku głowy bywa niewystarczająca, lekarz może zdecydować, aby miejscem dawczym zostały także inne włosy na ciele.

Wypadanie włosów typu męskiego

Łysienie androgenowe

Łysienie zwane androgenowym jest terminem medycznym, który określa łysienie typu męskiego spowodowane wysokim poziomem DHT – czyli dihydrotestosteronu. Szacuje się, że za 99% wypadania włosów u mężczyzn odpowiada właśnie łysienie androgenowe. Testosteron, który zaczyna wydzielać się od 13 roku życia, odpowiada za nadawanie jednostkom cech męskich. Hormon ten wpływa zarówno na włosy, jak i inne części ciała.

W wyniku zwiększonego poziomu hormonu DHI, cebulki mieszków włosowych obkurczają się, a to w konsekwencji powoduje – wypadanie włosów.

Skala Norwooda

Skala Norwooda stanowiąca schemat do oceny stopnia łysienia androgenowego jest stosowanym przez lekarzy narzędziem do oceny postępowania łysienia. Według skali etapy są łatwo określane liczbą od 2 do 7, gdzie najniższa wartość odpowiada za początkujący, a najwyższa za bardzo zaawansowany stopień łysienia. Jednak nawet wysoki stopień oceny wg skali Nerwooda nie musi przesądzić o możliwości wykonania przeszczepu włosów – najważniejsza jest ocena doświadczonego lekarza i jego kwalifikacja do przeszczepu. W Dr. Serkan Aygin Clinic kwalifikacji każdego pacjenta dokonuje osobiście Dr. Serkan Aygin

Choroby kolidujące z przeszczepem włosów

Jeżeli kandydat starający się o zakwalifikowanie do przeszczepu włosów choruje na tarczycę, cukrzycę, nadciśnienie krwi lub ma zaburzenia krzepnięcia krwi i na stałe zażywa heparynę, zabieg może być przeprowadzony jedynie wtedy, kiedy pacjent uzyska oficjalną zgodę od swojego lekarza. Pacjenci zmagający się z niedoczynnością tarczycy przez całe swoje życie, mogą doświadczać wypadania oraz przerzedzania się włosów. Leczenie hormonem tarczycy może umożliwić wykonanie przeszczepu. Również łysienie plackowate lub aktywne choroby skóry jak np. łuszczyca są przeciwwskazaniem do zabiegu.

Zabiegu nie wykonuje się u pacjentów z takimi chorobami przewlekłymi jak:

 • niewydolność wątroby,
 • niewydolność serca,
 • niewydolność nerek,
 • a także u tych, którzy wcześniej otrzymali chemioterapie z powodu raka.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A oraz B nie stanowi ograniczenia, ponieważ w Dr. Serkan Aygin Clinic wszyscy lekarze i specjaliści posiadają odpowiednie szczepienia i odpowiednio przygotowują się do zabiegu.

Przeszczep włosów u kobiet

Łysienie dotyka także kobiet. W różnych okresach swojego życia doświadczają one uciążliwego wypadania włosów, tak jak w przypadku mężczyzn. Przeciwdziałać wypadaniu włosów może hormon płciowy estrogen, który działa osłaniająco na włosy jednak wraz z wiekiem jego ilość w kobiecym organizmie nautralnie spada.

Nie wiąże się to niestety z tym, że płeć piękna nie będzie doświadczać gubienia włosów, ani nigdy nie pomyśli o konieczności ich przeszczepu. Z takiego powodu zabieg przeszczepu warto zaplanować nad wyraz szczegółowo, ponieważ przyczyny wypadania różnią się w przypadku obu płci.

Przypadki, które kwalifikują się do zabiegu przeszczepu włosów u kobiet:

 • kobiety zmagające się z łysieniem androgenowym w części skroniowej czy czołowej,
 • kobiety z wypadaniem włosów powodowanym łysieniem trakcyjnym. Łysienie trakcyjne spowodowane jest między innymi ciasno spiętymi włosami, dredami,
 • ubytek włosów w wyniku przebytych urazów: oparzeń, uszkodzenia włosów czynnikami zewnętrznymi,
 • niedoczynność tarczycy,
 • zespół policystycznych jajników.

Zapraszamy do obejrzenia naszego video:

 

Jakość włosów oraz znaczenie rodzajów ich wypadania

Przeszczep jest jednym z najskuteczniejszych zabiegów stosowanych na odzyskanie utraconych włosów. Odzyskanie włosów ma ogromny wpływ na przyszłość pacjentów, którzy poddają się zabiegowi. Większość naszych pacjentów zauważa zdecydowaną poprawę w obszarze fizycznym, ale także w obszarze wzrostu poczucia własnej wartości i pewności siebie. Rzeczą oczywistą jest, że najlepszy możliwy rezultat osiąga się wtedy, kiedy pacjent doświadcza łagodnego wypadania włosów, natomiast w przypadku kiedy poziom wypadania włosów jest średni lub bardziej zaawansowany także można skutecznie wykonać zabieg przeszczepu włosów i uzyskać pożądany efekt.

Podsumowując czynniki, które odpowiadają za zwiększenie sukcesu przeszczepu włosów to przede wszystkim:

 • liczba odbytych przeszczepów,
 • wielkość obszaru dawczego,
 • gęstość włosów,
 • przyczyna ich wypadania,
 • sytuacja zdrowotna pacjenta,
 • jak i sama genetyczna jakość włosów.

Kryteria kwalifikacji do zabiegu przeszczepu włosów

Aby sprawdzić, czy kwalifikujesz się do przeszczepu włosów wystarczy wysłać do nas zgłoszenie zawierające zdjęcia – zgodnie z instrukcją znajdującą się TUTAJ.

Zapraszamy na nasze social media: Facebook | Instagram YouTube