fbpx
Przejdź do treści

Graft czy mieszek włosowy?

2

Graft to inaczej mówiąc mieszek włosowy, wraz z cebulkami i gruczołem łojowym. Jeden graft może być jedno- dwu- trzy-, a nawet czterowłosowy. W przeszczepach włosów pojęcie graft czy mieszek włosowy często pada w kontekście rozmiaru i zakresu przeszczepu, który na ilość graftów właśnie się określa.

Osoby, które doświadczają wypadania włosów, często zadaje sobie pytania:

  1. Ile graftów potrzebuję, aby uzyskać pełne zagęszczenie włosów i tym samym uzyskanie pożądanego efektu?

2. Czy potrzebuję więcej niż jeden zabieg przeszczepu włosów?

Co można zrobić, aby zwiększyć objętość włosów lub przywrócić włosy w miejscach już przerzedzonych, lub łysiejących. Warto zwrócić uwagę na to, aby właściwie ocenić przyczyny wypadania włosów oraz stopień łysienia już podczas pierwszych konsultacji u lekarzy dermatologów czy trychologów. Dlatego w Dr. Serkan Aygin Clinic zawsze wyjaśniamy naszym pacjentom przyczynę wypadania ich włosów, dobieramy indywidualnie do ich potrzeb metodę przeszczepu włosów i informujemy ile graftów oraz ile zabiegów przeszczepu włosów jest potrzebnych, aby osiągnąć zadowalający dla pacjenta efekt.

Ponadto szczegółowo i transparentnie wyjaśniamy naszym pacjentom cały proces przeszczepu włosów, który polega na pobraniu mieszków włosowych, czyli graftów z owłosionych miejsc głowy lub ciała i wszczepieniu tych właśnie graftów w miejsca na głowie, gdzie włosów już nie ma lub gdzie zaczynają trwale wypadać. Zapoznanie się i zrozumienie całego przebiegu zabiegu przeszczepu włosów przez naszych pacjentów jest dla nas bardzo ważne, ponieważ właśnie świadomość tego, co będzie się działo podczas zabiegu, uspokaja pacjenta i pozwala czerpać pełną satysfakcję z przeszczepu włosów.

Co to jest mieszek włosowy, czyli graft?

Transplantacja to termin medyczny używany do opisania pobrania fragmentu zdrowej tkanki, który jest usuwany z ciała i przeszczepiany w celu naprawy innej uszkodzonej lub osłabionej części ciała. W transplantacji włosów przeszczepia się mieszki włosowe wraz z komórkami macierzystymi. Z jednego ujścia mieszka włosowego może wyrastać od jednego do 4 włosów. Transplanty włosów to małe tkanki skóry głowy składające się z kilku (1-4) mieszków włosowych i to właśnie nazywamy graftem, a zamiennie mieszkiem włosowym.

Historia przeszczepu włosów

Przeszczep włosów został wdrożony w synergii z „Teorią dominacji dawcy” z 1952 przez Dr. Normana Orentriecha. Zgodnie z tą teorią, „dominacja dawcy” sugerowała, że łysy obszar biorczy przejmie właściwości przeszczepów mieszków włosowych uzyskanych z włosów i zdrowej tkanki w obszarze dawczym. Innymi słowy, po przeszczepieniu mieszków włosowych z miejsc dawczych w miejsca łyse, biorcze, w tych miejscach ponownie wyrosłyby zdrowe włosy. Teoria „dominacji dawcy” została częściowo obalona, ponieważ Orentriech zasugerował, że mieszki dawcze przyjmują cechy miejsca dawczego, ale dane od pacjentów pokazały, że miejsce biorcze zachowuje swoje własne właściwości. Wykonanie przeszczepu włosów umożliwiło zatem odbudowę włosów w miejscach, gdzie ich przedtem nie było.

Ile graftów do przeszczepu włosów?

Zatem nie musisz samemu wykonywać obliczeń ile graftów jest potrzebnych, aby u Ciebie uzyskać satysfakcjonujący efekt przeszczepu włosów. Podczas bezpłatnej konsultacji, na podstawie przesłanych zdjęć Dr. Serkan Aygin ocenia zakres, metodę i ilość przeszczepionych graftów. Następnie ustalamy pakiet medyczny, na który składa się sam zabieg i koszty logistyczne oraz jego koszt. Często zdarza się tak, że podczas ponownej konsultacji w klinice w Turcji przed zabiegiem Dr. Serkan powiększa ilość graftów do przeszczepu. Jednak zwiększona ilość graftów nie zmienia wcześniej ustalonej ceny zabiegu. Jest to tym korzystniejsze dla pacjenta, że pomimo powiększenia zakresu zabiegu nie zwiększają się jego koszty.

Dlatego przeszczep włosów w Turcji jest tak popularny wśród pacjentów z całego świata, ponieważ oprócz jakości zabiegów na najwyższym poziomie, można za niego zapłacić dużo mniej niż w ojczyźnie. W Polsce zabieg przeszczepu włosów wyceniany jest od ilości graftów. Co to oznacza? Średni zabieg w naszej klinice to około 4000 graftów, a ceny pakietów zaczynają się już od 2399 Euro. Zapoznaj się pełnym cennikiem tutaj. W Polsce średnia cena za graft wynosi od 7 do 14 zł. Zatem licząc najniższą cenę, zabieg kosztowałby już 28 000 zł.  

Określenie ilości możliwych do przeszczepienia graftów oraz metody samego zabiegu uwarunkowane są od następujących czynników:

Pochodzenie. Badanie z 2017 r. dotyczące gęstości włosów różnych grup etnicznych pokazuje, że rasa ma znaczący wpływ na gęstość włosów, przy czym osoby rasy białej mają największą gęstość włosów, a osoby pochodzenia afrykańskiego najniższą.

Wiek. Średnia gęstość mieszków włosowych zmniejsza się wraz z wiekiem. Średnia gęstość mieszków włosowych przy urodzeniu wynosi około 1135/cm2, podczas gdy liczba ta drastycznie spada do 615/cm2 w trzeciej dekadzie życia.

Kolor włosów. Stwierdzono, że kolor włosów jest ważnym czynnikiem określającym gęstość mieszków włosowych. Podczas gdy rudowłosi ludzie mają około 90 000 mieszków włosowych na głowie, osoby czarnowłose mają około 108 000 mieszków włosowych na głowie, a liczba ta może wzrosnąć do 140 000 zarówno u osób o włosach brązowych, jak i blond włosach.

Cechy indywidualne. Oczywiście nie ma dwóch takich samych osób, więc indywidualne różnice, takie jak rozmiar skóry głowy, mogą wpływać na gęstość mieszków włosowych.

Jeśli nawet weźmiemy pod uwagę wszystkie te czynniki, które determinują gęstość mieszków włosowych, okazuje się, że nie ma dokładnej odpowiedzi na pytanie „Ile graftów potrzebuję na uzupełnienie korony?”, ponieważ w zależności od gęstości mieszków włosowych i ich ilości ta liczba może się mocno od siebie różnić. Istnieją jednak metody umożliwiające przybliżone oszacowanie ilości możliwych do pobrania graftów. Bazują one na podstawie rodzajów wypadania włosów obserwowanych u pacjentów z łysieniem typu męskiego, czyli łysieniem androgenowym.

Skala Norwooda

skala

Skala NORWOODA

Skala Hamiltona-Norwooda to system klasyfikacji stosowany do określenia stopnia utraty włosów na siedmiu poziomach u osób z łysieniem androgenowym. Została zdefiniowana w 1951 roku przez Dr. Jamesa Hamiltona po przeanalizowaniu łysienia typu męskiego u ponad 300 mężczyzn. Została później zaktualizowana przez O’Tara T. Norwooda w latach 70tych i określona jako Skala Norwooda. Należy pamiętać, że Skala Norwooda daje informację, ile mieszków będzie potrzebnych do zabiegu odtworzenia włosów o odpowiedniej gęstości, ale podane liczby są wartościami przybliżonymi, które nie uwzględniają różnic fizjologicznych, np. czy liczba graftów jest fizyczna, pasuje do skóry głowy i czy pacjent posiada wystarczającą liczbę mieszków włosowych.

Ponadto grafty, które można uzyskać z obszaru dawczego, nie są nieskończone. Innymi słowy, jeśli zastanawiasz się: „Ile graftów potrzebuję do uzyskania pełnego zagęszczenia włosów? Nasz lekarz-specjalista poinformuje Cię o faktycznej, fizycznie możliwej i niezbędnej ilości.

Ile mieszków włosowych można pobrać z obszaru dawczego?

graft

Przeszczep włosów metodą szafirowe FUE

Jest kilka ważnych czynników, które często uniemożliwiają skorzystanie z internetowych kalkulatorów obliczających ilość potrzebnych graftów do uzyskania pożądanych efektów, ponieważ liczba graftów, którą można pobrać z obszaru dawczego, nie jest nieskończona. Na przykład, chociaż jest to technicznie możliwe, można pobrać nawet 5000 graftów z obszaru dawczego przeciętnego pacjenta, ponieważ grafty są pobierane z gęstością 40%-50%, natomiast chirurdzy zazwyczaj nie pobierają tak dużej ilości graftów podczas jednego zabiegu. Dzieje się tak po prostu dlatego, że pacjenci mogą nie mieć lub nie potrzebować tylu graftów do wykonania odpowiedniego przeszczepu włosów. Dlatego ważne jest, aby przed zabiegiem skonsultować się z lekarzem specjalistą i określić liczbę graftów potrzebnych do wykonania zadawalającego przeszczepu włosów.

Podobnie, zwłaszcza w przypadku zabiegów na większą skalę, takich jak pełne pokrycie większej części lub kilku miejsc głowy, konieczne jest ustalenie planu leczenia określającego ilość zabiegów przeszczepu włosów oraz poszczególne ilości graftów. Oczywiście liczby te będą uwarunkowane indywidualnymi predyspozycjami pacjenta.

Warto podkreślić, że wielu pacjentów wiąże większą liczbę przeszczepionych graftów z lepszym wynikiem końcowym. Niekoniecznie tak jest, ponieważ głównym kryterium powinno być to, aby przeszczepione mieszki włosowe przetrwały i wyglądały naturalnie oraz w harmonii z ogólnym wyglądem pozostałych włosów niedotkniętych łysieniem. Pacjenci często chcą wiedzieć, „Jaki efekt dają 2500 graftów?” niestety bez odpowiedniej konsultacji biorącej pod uwagę wszystkie w tym artykule wymienione czynniki i aspekty dotyczące zabiegu przeszczepu włosów, generalne odpowiedzenie na to pytanie nie jest możliwe.

Dlatego polecamy skonsultowanie się z nami, aby ustalić przyczynę wypadania włosów, stopień zaawansowania łysienia i przede wszystkim sposób leczenia, tj. metodę przeszczepu włosów w Dr. Serkan Aygin Clinic.

Już teraz możesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji u Dr. Serkana Aygina. Zapraszamy do kontaktu.

Zapraszamy na nasze social media: Facebook | Instagram YouTube


Jeśli masz pytania dotyczące zabiegu przeszczepu włosów, przygotowania lub postępowania w okresie rekonwalescencji, skontaktuj się z nami – chętnie odpowiemy na każde z nich:

? Telefon: +48 799 370 038

✉ e-mail: kontakt@flymedica.pl