fbpx
Przejdź do treści

Wypadanie Włosów – Przyczyny, Leczenie, i Domowe Sposoby

Wypadanie Włosów – Przyczyny, Leczenie, i Domowe Sposoby

Wypadanie włosów to problem, który dotyka wielu ludzi na całym świecie, zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Niezależnie od płci, utrata włosów może wpływać na naszą pewność siebie i wprowadzać do życia wiele niepokoju. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby zaradzić temu problemowi. W tym artykule dowiesz się, co ma wpływ na wypadanie włosów, jakie są najczęstsze przyczyny ich utraty, jak sobie z tym poradzić oraz jakie domowe sposoby mogą okazać się skuteczne w walce z tym problemem.

Dlaczego włosy wypadają? Jaka jest przyczyna wypadania włosów?

Stopniowa utrata włosów jest naturalnym procesem, w wyniku którego tracimy około 50-100 włosów dziennie. Mimo że z wiekiem gęstość włosów się zmniejsza, to zjawisko zazwyczaj nie powoduje niepokoju, ponieważ nowe włosy na głowie regularnie odrastają z mieszka włosowego. Jednakże, gdy dotyka nas nadmierne wypadanie włosów, które przyczynia się do znacznego zmniejszenia ilości włosów na skórze głowy, warto dowiedzieć się, co może temu sprzyjać.

Powodów, dla których problem wypadania włosów się pojawia, może być wiele. Niektóre z nich są związane z naszymi codziennymi nawykami i stylem życia, podczas gdy inne są wynikiem schorzeń medycznych czy zaburzeń hormonalnych. Jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów u kobiet jest czynnik genetyczny, czyli łysienie typu żeńskiego. To z kolei może wynikać z dziedzicznych cech, które wpływają na osłabienie mieszka włosowego.

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów u kobiet

1. Zaburzenia hormonalne

Hormony pełnią kluczową funkcję w regulacji wielu funkcji naszego organizmu, w tym wzrostu włosów. Nadmiar lub niedobór niektórych hormonów, takich jak estrogen, progesteron czy testosteron, może powodować wypadanie włosów. Szczególnie ważne jest to w przypadku hormonów steroidowych, które wpływają na wzrost i kondycję pasm.

2. Ciąża i okres połogu

Włosy po ciąży mogą stać się cieńsze i bardziej podatne na wypadanie. W ciągu dziewięciu miesięcy ciąży zmienia się nasza hormonalna równowaga, co może wpłynąć na cykl wzrostu włosów. Po porodzie, w wyniku spadku poziomu hormonów, organizm może przechodzić w fazę wypadania włosów.

3. Nadmierne obciążanie włosów

Częste upinanie włosów w ciasne koki, codzienna stylizacja włosów czy mocne szarpnięcia podczas czesania mogą prowadzić do ich osłabienia, uszkodzenia lub nawet wyrywania włosów z cebulkami. Utrata włosów może być spowodowana zbyt mocnym i częstym rozjaśnianiem, które dodatkowo powoduje łamanie się włosów na ich długości.

Jeżeli często gościsz w tym celu u fryzjera i dostrzegasz nasilone wypadanie włosów, zastanów się nad ograniczeniem tego typu zabiegów. Osłabione włosy wymagają kompleksowej ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie słoneczne. Na naszym blogu przeczytasz więcej o tym, jak dbać o włosy latem

4. Zaburzenia tarczycy

Tarczyca odgrywa ważną rolę w regulacji metabolizmu, w tym wzrostu włosów. Wzmożone wypadanie włosów może być spowodowane zarówno przez niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy. Osoby, które doświadczają uporczywego wypadania włosów, powinny zrobić kompleksowe badania wykluczające choroby autoimmunologiczne, takie jak problemy z tarczycą. 

5. Problem z łojotokiem skóry głowy

Nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy oraz włosów lub przeciwnie – nadmierne wysuszanie skóry, może wpływać na kondycję włosów i przyczyniać się do ich wypadania. Z tego względu warto wdrożyć odpowiednią pielęgnację dostosowaną do stanu skóry i włosów. Takie rozwiązanie nie tylko poprawi kondycję włosów i pozwoli Ci pozbyć się problemu przetłuszczania się włosów, ale również może być skutecznym środkiem w walce z nadmierną utratą włosów. 

Wypadanie włosów po ciąży i po porodzie — czy można zapobiec wypadaniu włosów na tle hormonalnym?

Wypadanie włosów w okresie ciąży lub po niej, znane również jako telogenowe lub sezonowe wypadanie włosów, to częsty problem, którego wiele kobiet doświadcza po urodzeniu dziecka. Jest to naturalny proces, który wynika z hormonalnych zmian zachodzących w organizmie kobiety po porodzie. Choć wypadanie włosów po porodzie jest często nieuniknione, istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc zahamować utratę włosów, poprawić ich kondycję oraz wspomóc wzrost zdrowych kosmyków. Oto kilka wskazówek, które mogą okazać się skuteczne w zapobieganiu utracie pasm po ciąży:

  • Zdrowa i wzbogacona dieta – staraj się spożywać zrównoważone posiłki, bogate w witaminy i minerały, takie jak witamina A, C, D, E, witaminy z grupy B, żelazo, cynk i biotyna. Te składniki odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowych włosów i skóry.
  • Unikanie nadmiernego stresu – stres może wpływać negatywnie na zdrowie włosów. Staraj się radzić sobie z stresem poprzez relaksację, medytację, jogę, czy też regularną aktywność fizyczną.
  • Odpowiednia pielęgnacja włosów – wybieraj delikatne szampony i odżywki, które nie zawierają silikonów, parabenów czy szkodliwych substancji. Unikaj też używania gorących narzędzi do stylizacji włosów, takich jak suszarka, prostownica czy lokówka.
  • Stosowanie naturalnych olejków – niekiedy olejki, takie jak olej rycynowy, olej kokosowy, olej jojoba czy migdałowy, mogą być pomocne w wzmacnianiu włosów i poprawie ich kondycji. Możesz delikatnie masować skórę głowy tymi olejkami przed myciem lub używać ich jako maski na włosy.
  • Suplementy diety – warto skonsultować się z lekarzem w celu zbadania poziomu witamin i minerałów we krwi i ewentualnie rozważyć suplementację, jeśli ich niedobory zostaną zdiagnozowane.
  • Cierpliwość i dbanie o siebie – pamiętaj, że utrata włosów po ciąży jest często przejściowym problemem. Wiele kobiet doświadcza stopniowej poprawy, gdy hormony wracają do bardziej stabilnych poziomów. Bądź cierpliwa i pamiętaj o dbaniu o siebie i swoje zdrowie psychiczne, co może także pozytywnie wpłynąć na stan Twoich włosów.



Wypadanie włosów – przyczyny utraty włosów u mężczyzn

Wypadanie włosów u mężczyzn, znane również jako łysienie męskie, to problem, który może dotknąć wielu mężczyzn w różnym wieku. Przyczyny utraty włosów są różne, a zaliczamy do nich zarówno te genetyczne, jak i związanych ze stylem życia oraz zdrowiem

  • Czynniki genetyczne. Najczęstszą przyczyną wypadania włosów u płci męskiej jest dziedziczony czynnik genetyczny. Łysienie typu męskiego, zwane również łysieniem androgenowym, jest spowodowane działaniem hormonów androgenowych na mieszki włosowe, co powoduje stopniowe miniaturyzowanie włosów i powolne wypadanie.
  • Zmiany hormonalne. Hormony odgrywają kluczową rolę w regulacji wzrostu i zdrowia włosów. Zmiany hormonalne, takie jak podwyższony poziom hormonów androgenowych, mogą przyczynić się do zwiększenia ilości wypadających włosów.
  • Zaburzenia tarczycy. Mężczyźni mierzący się z problemami w funkcjonowaniu tarczycy mogą zauważyć wypadanie włosów spowodowane zachwianą równowagą hormonalną tego narządu.
  • Niewłaściwa dieta. Zła jakość diety, uboga w składniki odżywcze, takie jak białko, żelazo, cynk i witaminy, również może sprawić, że włosów na głowie znajduje się coraz mniej. 
  • Stres. Wypadanie włosów spowodowane silnym stresem jest niezwykle częstym zjawiskiem u mężczyzn. Dodając do tego fakt, że z wiekiem gęstość włosów jest coraz mniejsza, nadmierna ilość stresu może prowadzić do poważnych problemów z łysieniem. 
  • Choroby i leki. Niektóre choroby, takie jak łuszczyca czy choroby autoimmunologiczne, a także niektóre leki, mogą mieć wpływ na wypadanie włosów u mężczyzn.
  • Starzenie się. Z wiekiem, mieszki włosowe mogą stopniowo osłabiać się i powodować rzadsze włosy, co może prowadzić do łysienia. Niemniej jednak męskie wypadanie włosów w młodym wieku jest coraz powszechniejsze.

Wypadanie włosów u mężczyzn może być spowodowane przez kombinację różnych czynników. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zrozumieć przyczynę wypadania włosów, aby odpowiednio dobrać odpowiednie leczenie lub środki zapobiegawcze. W przypadku nadmiernego wypadania włosów zawsze warto skonsultować się z dermatologiem lub specjalistą od problemów z włosami, aby uzyskać odpowiednią diagnozę i zalecenia dotyczące dalszego postępowania.

Jak zapobiec utracie włosów niezależnie od płci?

Podstawą walki o zdrowe i bujne włosy jest znalezienie przyczyny łysienia. Tylko dzięki temu jesteśmy w stanie skutecznie powstrzymać wypadanie włosów. 

  • Prawidłowa pielęgnacja włosów. Unikaj częstego używania gorących narzędzi do stylizacji, przetłuszczających się produktów i agresywnego czesania. Stosuj delikatne kosmetyki do włosów.
  • Zdrowa dieta. Wprowadź do swojej diety produkty bogate w składniki odżywcze, takie jak witaminy A, C, E, D, a także żelazo, cynk i białko.
  • Regularne wizyty u dermatologa. Jeśli masz wrażenie, że wypadanie włosów jest nadmierne lub zauważasz inne problemy z włosami, skonsultuj się z dermatologiem.
  • Stosowanie specjalnych preparatów. Niektóre szampony, odżywki i serum na wypadanie włosów mogą być pomocne w stymulowaniu wzrostu włosów i zapobieganiu wypadaniu.

Domowe sposoby, czyli co stosować na wypadanie włosów?

Coraz więcej osób chce poznać domowe sposoby na wypadanie włosów. Oto kilka skutecznych i łatwo dostępnych metod, które warto wypróbować:

  • Masaż skóry głowy. Delikatny masaż skóry głowy może zwiększyć krążenie krwi w okolicach mieszków włosowych i stymulować wzrost. Dzięki takiemu zabiegowi włosy stają się mocniejsze.
  • Olejki. Niektóre olejki, takie jak olejek rycynowy, kokosowy czy rozmarynowy, mogą zapobiegać wypadaniu i wspomóc porost włosów.
  • Zioła. Ziołowe napary z pokrzywy, skrzypu polnego czy rumianku mają działanie wzmacniające i odżywcze dla włosów, dlatego również warto je stosować na wypadanie włosów.
  • Zbilansowana dieta. Zadbaj o odpowiednie odżywienie swojego organizmu, co wpłynie pozytywnie również na kondycję włosów.

Leczenie łysienia u kobiet i mężczyzn, czyli o przeszczepie włosów w Turcji

Leczenie łysienia to temat, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a przeszczep włosów w Turcji stał się popularną opcją dla osób poszukujących skutecznego rozwiązania. Transplantacja włosów jest skutecznym zabiegiem, który pozwala na przywrócenie naturalnego wyglądu włosów i poprawę pewności siebie u pacjentów z łysieniem. To jak będzie przebiegało leczenie wypadania włosów, w dużej mierze zależy od przyczyny ich utraty.

Zapraszamy na nasze social media: Facebook | Instagram YouTube

Jeśli masz pytania dotyczące zabiegu przeszczepu włosów, przygotowania lub postępowania w okresie rekonwalescencji, skontaktuj się z nami – chętnie odpowiemy na każde z nich:

? Telefon: +48 799 370 038

✉ e-mail: kontakt@flymedica.pl