fbpx
Przejdź do treści

Zakola – jak powstają i jakie jest leczenie?

3

Efektem wypadania włosów na linii nad skroniami są pojawiające się zakola. Szczególnie często pojawiają się zakola u mężczyzn. U naszych zachodnich sąsiadów, Niemców, istnieje nawet specjalne określenie zakoli z pochodzeniem historycznym – mianowicie Niemcy określają zakola jako tzw. „Geheimratsecken”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „cofnięta linia włosów”. Takie określenie pochodzi z czasów, kiedy wypadanie włosów uważano za szczególnie godną oznakę starości. W obecnych czasach osoby dotknięte chorobą są zwykle mniej dumne ze swojej cofającej się linii włosów, ponieważ pełne i bujne włosy to oznaka witalności i atrakcyjności, a brak włosów może być postrzegany jest jako brak estetyki, potencji i młodości.

 

Dlatego zakola są obecnie większym obciążeniem dla osób dotkniętych tym problemem – zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Aby temu zaradzić, opracowano metody, dzięki którym można zapobiegać, ukrywać i zwalczać zakola i utratę włosów. Istnieje również wiele fryzur, które służą mężczyznom z zakolami. Wszystkie te aspekty poruszamy w artykule.

Dlaczego powstają zakola?

Łysienie androgenowe, czyli dziedziczne wypadanie włosów, jest często odpowiedzialne za powstawanie zakoli. Oprócz przerzedzania się włosów na czubku głowy również nazywanej koroną zaczyna się to również łysienie na skroniach – powstają zakola i to często już w okresie dojrzewania. Z tego powodu mężczyźni, bo głównie poruszamy tu temat zakoli u mężczyzn, powinni już na wczesnym etapie zapobiegać postępowi wypadania włosów.

Depositphotos 65671621 xl 2015

Dziedziczna utrata włosów jest spowodowana defektem genetycznym, który dotyka wielu mężczyzn, ale również kobiet. Utrata włosów w tym zakola spowodowana jest tym, że mieszki włosowe są nadmiernie wrażliwe na DHT, czyli szkodliwą wersję testosteronu. DHT to skrót od dihydrotestosteronu – produktu rozpadu testosteronu. Działanie DHT powoduje obkurczanie mieszków włosowych co w efekcie finalnym prowadzi do nadmiernego wypadania włosów. Takie łysienie nazywa się łysienie androgenowe.

Testosteron znany jako męski hormon płciowy występuje w większym stężeniu u mężczyzn. Niemniej jednak błędem myślenia jest to, że mężczyźni z cofającą się linią włosów lub powiększającą się łysiną na czubku głowy produkują szczególnie wysoką ilość testosteronu. Przyczyną wypadania włosów częściej jest dziedziczna nadwrażliwość na DHT.

Przyczyny wypadania włosów

Około 80% wszystkich mężczyzn o jasnej karnacji ma genetyczne predyspozycje do przedwczesnego wypadania włosów, co powoduje powstawanie zakoli u mężczyzn. Zgodnie z tym założeniem, geny są najczęstszą przyczyną cofania się linii włosów – ale nie jedyną. Czynniki takie jak stres, wrażliwa skóra głowy, niewłaściwa pielęgnacja włosów, jak i niewłaściwa, a więc niezdrowa, dieta również mogą być odpowiedzialne za przyspieszanie wypadania włosów, a tym samym powstawanie zakoli.

Inne przyczyny cofania się linii włosów:

  • stres
  • wrażliwa skóra głowy
  • nieprawidłowa pielęgnacja włosów
  • korzystanie z niewłaściwych produktów
  • nieprawidłowe używanie produktów
  • brak ochrony skóry głowy

Depositphotos 102878212 xl 2015 1

Stres

Stres to stan, którego należy unikać w każdym przypadku i tak często, jak to możliwe, ponieważ powoduje niezdrową równowagę hormonalną organizmu. To z kolei często przyczynia się do prowokowania lub przyspieszania wypadania włosów. Oczywiście uniknięcie stresu w pracy i w życiu codziennym nie zawsze jest możliwe, dlatego tym ważniejsze jest, aby zapewnić odpowiednią równowagę poprzez ćwiczenia relaksacyjne lub regularne hobby, które nas relaksuje i zmniejsza poziom naszego stresu.

Wrażliwa skóra głowy

Skóra głowy często jest podatna na podrażnienia, co może dodatkowo obciążać mieszki włosowe i zwiększyć ryzyko wypadania włosów. Stosowanie nieodpowiednich produktów pielęgnacyjnych ze składnikami, które są zbyt agresywne, pogorszy tylko sytuację. Aby chronić włosy, należy zwrócić szczególną uwagę na produkty pielęgnacyjne, które są odpowiednie dla Ciebie i Twojej skóry.

Nieprawidłowa pielęgnacja włosów

Nieprawidłowa pielęgnacja włosów często prowadzi do podrażnienia skóry głowy, ale może mieć również inne negatywne skutki dla struktury włosów, które w ostateczności doprowadzą do ich wypadania. Szczególną uwagę należy zwrócić na składniki szamponów, stosowanie właściwie dobranych do potrzeb włosów i skóry głowy odżywek, wykonywanie peelingów skóry głowy, nienadużywanie produktów do stylizacji. Osoby zmagające się z łysieniem androgenowym mają tłustą skórę głowy, dlatego powinny myć włosy najlepiej co 2 dzień szamponem przeznaczonym dla tłustej skóry oraz każdorazowo używać suszarki do włosów.

Produkty do pielęgnacji włosów

Zwróć uwagę na składniki produktów pielęgnacyjnych i dokładnie zastanów się, jakich właściwości pielęgnacyjnych potrzebuje Twoja skóra głowy. Decyzja na korzyść produktu jest często podejmowana często dlatego, że ładnie pachnie lub butelka wygląda stylowo, lub polecił go znany influerncer. Ważniejsze jest, aby substancje pielęgnacyjne pasowały do struktury Twojej skóry: np. niewłaściwy szampon przeciwłupieżowy może bardzo podrażniać skórę głowy.

Więcej o pielęgnacji skóry głowy i włosów przy nadmiernym wypadaniu włosów w video TUTAJ

Nieprawidłowe używanie produktów

Postępuj zgodnie z instrukcją aplikacji produktu. Wiele substancji pielęgnacyjnych należy dobrze wmasować i pozostawić na skórze głowy przez minutę lub dwie, zanim zostaną spłukane. Jeśli masz dłuższe włosy, zasadniczo nie nakładaj za każdym razem szamponu na długość i końce – należy umyć tylko skórę głowy. Podczas płukania wystarczy, że szampon spłynie po włosach razem z zanieczyszczeniami. Przy każdym myciu włosów obowiązuje zasada: nie używaj zbyt gorącej wody (maksymalnie 37 stopni), a końcowe płukanie wykonaj letnią wodą, aby łuski włosów się zamknęły.

Ochrona włosów na słońcu

Dodatkowo zalecana jest dobra ochrona skóry głowy i włosów przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Istnieją filtry przeciwsłoneczne szczególnie skuteczne dla skóry głowy, które szybko się wchłaniają, nie natłuszczają jej i nie tylko chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, ale także dostarczają właściwe składniki do cebulek włosów. Warto stosować mgiełki ochronne z filtrem przeciwsłonecznym na włosy, a także nosić nakrycia głowy. Podczas wakacji starajmy się często spłukiwać włosy z wody słonej i po basenie, a także starajmy się nadmiernie ich nie przesuszać dodatkowym suszeniem suszarką.

Sposoby na zakola

Pomimo predyspozycji genetycznych i częstej skłonności do wypadania włosów w okolicy skroni, można zapobiec lub zatrzymać cofanie się linii włosów i łysieniu. Ważne jest, aby wzmocnić nadwyrężone mieszki włosowe i poprawić porost włosów. Dobrze znanymi środkami na przedwczesne wypadanie włosów są kofeina, finasteryd i minoksydyl. Wszystkie trzy aktywne składniki zostały przetestowane pod kątem ich skuteczności i okazały się pomocne w walce z zakolami.

Kofeina

W celu profilaktyki przeciw zakolom zaleca się stosowanie kofeiny. Na przykład szampon zawierający kofeinę można stosować codziennie, nie powodując żadnych reakcji skórnych. W ten sposób aktywny składnik dociera do skóry głowy przy każdym myciu włosów. Wystarczy dwie minuty ekspozycji, aby kofeina przeniknęła do jednostki mieszków włosowych, gdzie osłania cebulki włosów przed negatywnym wpływem hormonu testosteronu. Zmniejsza się nadwrażliwość na DHT, która jest przyczyną zakoli, a cebulki włosów znów mają więcej energii.

Badania wykazały, że stosowanie kofeiny na łysienie jest tak samo skuteczne, jak wymienione poniżej składniki aktywne minoksydyl i finasteryd. Jednak kofeina jest znacznie lepiej tolerowana przez nasz organizm.

Finasteryd

Finasteryd wymaga wizyty u lekarza. Jest to lek wydawany na receptę i ma działanie hormonalne. Jest zwykle produkowany w formie tabletek i przyjmowany doustnie. Podobnie jak w przypadku wielu produktów hormonalnych, niektórzy ludzie reagują czasami skutkami ubocznymi po zażyciu leku. Jak w przypadku prawie wszystkich leków, często nie tylko o skuteczności, ale również o prawdopodobieństwie wystąpienia działań niepożądanych decyduje dawkowanie. W przypadku finasterydu działania niepożądane występują u mniej niż 2% pacjentów przyjmujących ten lek. Jak w przypadku każdego leku, stosowanie finasterydu musi odbyć się wg zaleceń lekarza.

Minoksydyl

W przeciwieństwie do finasterydu dostępny tylko w aptece minoksydyl nie jest przyjmowany doustnie, ale nakładany na skórę głowy. Substancja lecznicza stosowana jest dokładnie tam, gdzie występuje łysienie i ma na celu pobudzenie krążenia w naczyniach krwionośnych głowy, poprawiając tym samym ukrwienie i dostarczenie mieszkom odpowiednich substancji odżywczych. Minoksydyl przedłuża także znaczenie fazę anagenu, dlatego ważne jest jego regularne stosowanie. Jeśli nagle przestaniemy go używać nasze „przytrzymane” przez preparat włosy szybko wypadną. Niektórzy ludzie reagują również na minoksydyl wrażliwymi reakcjami skórnymi, takimi jak zaczerwienienia lub łuszczenie. Warto wtedy zastosować lotion nawilżający, a jeśli ten nie pomoże zastosować kilka myć głowy szamponem przeciwłupieżowym. Taka nadwrażliwość na minoksydyl najczęściej spowodowana jest tym, że nakładamy tego preparatu zbyt dużo na skórę głowy. Około 6 „psiknięć” na całą głowę w zupełności wystarczy,

Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe (platelet-rich plasma – PRP) jest materiałem, który pozyskuje się bezpośrednio z krwi pacjenta i wstrzykuje w skórę głowy. Osocze naturalnie zawiera czynnik wzrostu, który wydłuża fazę anagenu, czyli wzrostu włosa.
W przypadku osób, które mają cienkie włosy lub mniejsze nasilenie łysienia androgenowego warto poddać się takiemu zabiegowi 2-3 razy w roku. Należy pamiętać przy tym, że osocze bogatopłytkowe jest tylko formą uzupełniającą do farmakoterapii finasterydem i minoksydylem.

Fryzury na zakola

Istnieje kilka fryzur dla mężczyzn z początkowym wypadaniem włosów, które mogą bardzo dobrze ukryć zakola i nadal wyglądać atrakcyjnie.

Jeśli masz tylko lekko cofniętą linię włosów i dobry wzrost włosów, możesz je zapuścić. Masz wtedy dwie alternatywy: albo młodzieńczy krój kucyka, w którym grzywka opada luźno i lekko warstwowo na skroniach, albo możesz zdecydować się na długie włosy z warkoczem lub luźnym topem, znanym również jako kok. Długie włosy wyglądają szczególnie męsko, młodzieńczo i nowocześnie, zwłaszcza w połączeniu z brodą.

Kolejną opcją jest nieco niechlujny tzw. messy wygląd włosów, który jest szczególnie popularny wśród mężczyzn po trzydziestce. Celem jest, aby wyglądać tak, jakby się  właśnie wstało lub wyskoczyło spod prysznica i nie miała dużo czasu na stylizację włosów. Często jednak ten niby niechlujny look wymaga dużo czasu, aby wyglądał tak, jak ma wyglądać.

Nie radzimy układać dłuższych włosów na zakola lub układać je tak, aby zakrywały zakola. Bardzo szybko może się zdarzyć, że łyse miejsca w okolicy skroni znajdą się w centrum uwagi! Natomiast fryzura z przedziałkiem na boku może wyglądać całkiem nieźle. Przedziałek łatwo można zrobić np. grzebieniem, a następnie utrwalić go wysokiej jakości produktem pielęgnacyjnym np. żelem do włosów lub pomadą. Należy również upewnić się, że produkty stylizujące są dobrze tolerowane przez skórę, aby nie sprzyjać dalszemu wypadaniu włosów poprzez niepotrzebne podrażnienie skóry. Wiele ciekawych propozycji fryzur na zakola znajdziecie w materiale video Łukasza Podlińskiego – tutaj.

Jeśli nie masz pomysłu na to, co Ci może odpowiadać, możesz również zasięgnąć porady fryzjera. Profesjonaliści specjalizujący się w męskich fryzurach często mają wiele dobrych pomysłów na to, które fryzury mogą w szczególnie elegancki sposób ukryć zakola i równocześnie pasować do Twojego kształtu głowy i Twojej urody.

Nieznacznie zmień kolor włosów

Prostym sposobem jest nieznaczna zmiana koloru włosów. Pasemka lub inne subtelne zmiany we włosach odwracają uwagę od zakola.

Okazała broda

To samo dotyczy brody. Zakola są mniej zauważalne w zestawieniu z okazałą brodą, ponieważ broda przyciąga wówczas najwięcej uwagi.

Przeszczep włosów

https://www.youtube.com/watch?v=Tzq3LRZZTR0

Jeśli cofająca się linia włosów i powiększające się zakola i przerzedzające się włosy na czubku głowy szczególnie Ci przeszkadzają i łysina w tych miejscach jest coraz bardziej wyraźna, skutecznym sposobem na odzyskanie utraconych włosów jest przeszczep włosów. Bezpiecznym, bezbolesnym i efektywnym sposobem jest zabieg, który polega na pobraniu mieszków włosowych tzw. graftów z miejsc o gęstym owłosieniu, na przykład z tylnej części głowy i bokach głowy, gdzie rosną włosy odporne na DHT. Grafty są następnie przeszczepiane do obszarów skóry głowy gdzie zostały utracone włosy. Po kilku tygodniach z mieszków włosowych wyrosną nowe włosy, co po kilku miesiącach spowoduje silną zmianę wizualną fryzury. Przeszczepione grafty już nie wypadną, aby zahamować nadmierne wypadanie pozostałych włosów, ważna jest profilaktyka i trzymanie się zaleceń po zabiegu.

Zapraszamy na nasze social media: Facebook | Instagram YouTube


Jeśli masz pytania dotyczące zabiegu przeszczepu włosów, skontaktuj się z nami – chętnie odpowiemy na każde z nich:

? Telefon: +48 799 370 038

✉ e-mail: kontakt@flymedica.pl